Wiadomości z Orzesza

Praca z dziećmi - kto się sprawdzi?

  • Dodano: 2019-06-12 16:30

Praca z dziećmi niezależnie od profesji to ciężki kawałek chleba. Nie dość, że jesteśmy odpowiedzialni za kształtującego się dopiero młodego człowieka, to na dodatek musimy sprostać oczekiwaniom jego rodziców i opiekunów. Nie każdy może podjąć się tego typu zobowiązania i jedynie nieliczni będą mogli podjąć się pracy z dziećmi.

  1. Cierpliwość

Podstawową cechą w pracy z dziećmi jest cierpliwość. Niezależnie, czy pracujemy z dziećmi niepełnosprawnymi, czy zdrowymi, cecha ta pozwoli zachować rozsądek w sytuacjach kryzysowych. Ponadto, jeśli zajmujemy się w pracy nauczaniem, nasza osoba za sprawą cierpliwości urośnie w oczach uczniów. Ma to ogromne znaczenie przy różnego typu dysfunkcjach dzieci, np. ADHD, dysortografii czy dysleksji. Ponadto, im będziemy spokojniejsi, tym łatwiej uda nam się załagodzić ewentualne konflikty między dziećmi.

  1. Empatyczność

Praca z dziećmi bardzo często wymaga odpowiedniej empatii. Dzięki niej niestraszne będą bariery wiekowe oraz materialne. Empatia procentuje zwłaszcza w przypadku pracy z dziećmi mającymi trudną sytuację życiową i rodzinną oraz niepełnosprawnymi. Co więcej, im wyższy poziom współczucia i czułości na problemy ludzkie jest w danej osobie, tym częściej i chętniej rodzice oddają jej pod opiekę swoje dzieci.

  1. Serdeczność

Mimo iż ludzie serdeczni są obecnie gatunkiem na wyginięciu, w pracy z dziećmi ten typ osób będzie idealny zwłaszcza w kontaktach z trudnymi maluchami. Niektórzy wychowankowie otulają się szczelnym kokonem agresji, małomówności i złości. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest nie ulec pokusie odpowiedzenia tym samym i zreflektowanie się odpowiednią dawką serdeczności.

  1. Sprawiedliwość

Obiektywne spojrzenie na dany problem w pracy z dziećmi ma szczególne znaczenie w rozwiązywaniu konfliktów. Osoby sprawiedliwe sprawdzą się idealnie jako nauczyciele, którzy sumiennie będą podchodzić do kwestii oceniania wiedzy uczniów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.