Wiadomości z Orzesza

Rozpuszczalniki organiczne - jak stosować by nie zagrażały?

  • Dodano: 2018-02-02 12:00

Rozpuszczalniki organiczne stanowią podgrupę rozpuszczalników. Większość z nich jest szkodliwa dla naszego zdrowia, a niektóre nawet bardzo.

Czym są rozpuszczalniki organiczne?

Rozpuszczalniki organiczne to grupa związków organicznych o zbliżonych właściwościach fizycznych i chemicznych. Zalicza się do nich następujące grupy związków chemicznych: alkohole, glikole, ketony, etery, benzynę, chlorowce, pochodne węglowodorów alifatycznych, dwusiarczek węgla, benzen i jego pochodne oraz terpentynę.

Nie wdychaj!

Rozpuszczalników najczęściej używa się w przemyśle, do odtłuszczania oraz czyszczenia. Jednak niektóre wchodzą w skład fab i klejów. Ich działanie na ludzki organizm jest wysoce destruktywne, dlatego klasyfikuje się je jako substancje niebezpieczne.

Któż z nas nie lubi zaciągnąć się zapachem benzyny? I o ile jeden wdech nie spowoduje spustoszenia w naszym organizmie, o tyle dłuższe wdychanie benzyny może mieć katastrofalne skutki. Wdychanie benzyny stanowiącej 1-2% objętości powietrza przez kilka minut może wywołać ciężkie objawy zatrucia ze śpiączką włącznie. Podobne objawy spowoduje wypicie kieliszka benzyny.

Do naszego ciała rozpuszczalniki dostają się w ten sam sposób – przez płuca i skórę. Większość rozpuszczalników organicznych powoduje również podobne symptomy zatrucia. Dzielą się one na poważne i przewlekłe. Do tych pierwszych należą: ból głowy, mdłości oraz zmęczenie. Długotrwałe przebywanie w oparach rozpuszczalników może prowadzić do urazów mózgu oraz układu nerwowego.

Objawami prowadzącymi do przewlekłych schorzeń należy: utrata pamięci, nerwowość i poirytowanie,  a w dłuższym czasie, depresję. Niektóre rozpuszczalniki mogą powodować nawet nowotwory oraz wpływać na prawidłowy przebieg ciąży (wady płodu).

Uwaga pożar!

Większość rozpuszczalników organicznych jest bardzo łatwopalna, a ich opary, połączone z powietrzem, tworzą niebezpieczne mieszanki. Rozpuszczalniki organiczne należy stosować ostrożnie. Do produktów zawierających rozpuszczalniki pod żadnym pozorem nie należy zbliżać się z otwartym ogniem. Byle iskra może doprowadzić do katastrofalnego w skutkach wybuchu.

Bezpieczeństwo podstawową zasadą

W przypadku pracy z niebezpiecznymi substancjami należy przestrzegać zasad BHP. Przedstawiamy kilka praktycznych porad, których stosowanie pomoże uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

  • Korzystanie ze szkodliwych rozpuszczalników ogranicz do minimum
  • Unikaj używania otwartego ognia w okolicy magazynowania rozpuszczalników
  • Zadbaj o odpowiednią wentylację
  • Nie wdychaj oparów!
  • Używaj sprzętu do ochrony dróg oddechowych
  • Nigdy nie czyść skóry przy użyciu rozpuszczalnika
  • Chroń oczy przed zachlapaniem.

Czasem niestety dochodzi do sytuacji, w której doszło do kontaktu ciała z rozpuszczalnikiem. W takim przypadku należy natychmiast wezwać lekarza i podjąć czynności ratunkowe. W zależności, czy doszło do zatrucia oparami, czy skażenia ciała, pierwsza pomoc wygląda nieco inaczej. Jeżeli ranny zatruł się oparami i nie stracił przytomności wskazane jest podanie 100-200 ml płynnej parafiny i 30 g soli glauberskiej. W żadnym wypadku nie należy podawać mleka, oleju rycynowego czy tłuszczów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.