Zakładając własną pracownię stolarską lub ciesielską, niezbędne jest poniesienie pewnych kosztów. Lwią część takiej inwestycji stanowi zazwyczaj zakup elektronarzędzi do obróbki drewna. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku przydomowych warsztatów, które dopiero chcą się wybić na rynku usług stolarskich. Dlatego też wiele osób szukających nowego sprzętu w trakcie przeglądania oferty sklepów internetowych trafia na dwie polecane marki – Ryobi oraz Festool. Która z nich będzie lepszym wyborem?
Festool – co to za marka? Dlaczego jest tak ceniona wśród profesjonalistów?
Festool to niemiecka marka zajmująca się produkcją wysokiej klasy elektronarzędzi budowlanych oraz stolarskich. Jej korzenie sięgają 1925 roku, kiedy to w mieście Wendlingen powstała spółka Fezer & Stoll, której nazwa pochodziła od nazwisk założycieli – Gottlieba Stolla oraz Alberta Fezera. Przedsiębiorstwo od samego początku oferowało produkty opracowywane z myślą o potrzebach profesjonalistów, a wysoka żywotność oraz ogólna jakość urządzeń Festool szybko zdobyła uznanie fachowców na całym świecie. Trudno się też temu dziwić – w końcu te elektronarzędzia idealnie nadają się też do ciągłej, wielogodzinnej pracy w zakładach stolarskich oraz ciesielskich. Na szczególną pochwałę zasługuje również kwestia precyzji. Sprzęty niemieckiego producenta są owocem tysięcy godzin spędzonych na skrupulatnym planowaniu i projektowaniu ich korpusów, mechanizmów oraz silników. Dlatego też elektronarzędzia Festool zapewniają praktycznie niezrównaną precyzję, która pozwala w znaczącym stopniu ograniczyć ilość marnowanego materiału.
Początkowo działalność marki była skoncentrowana na produkcji narzędzi do obróbki drewna, jednak z biegiem lat oferta została znacząco rozszerzona. Obecnie Festool oferuje swoim klientom praktycznie każdy rodzaj elektronarzędzi budowlanych – poczynając od uniwersalnych wiertarko-wkrętarek, przez różnorodne szlifierki, a kończąc na specjalistycznych pilarko-zagłębiarkach. Sprzęty niemieckiego producenta występują zarówno w wariantach sieciowych, jak i również zasilanych akumulatorowo. Działalność firmy Festool nie ogranicza się jednak do produkcji samych elektronarzędzi. Niemiecki producent kładzie wysoki też nacisk na innowacje ułatwiające prowadzenie prac budowlanych. Najlepszym tego przykładem może być nowoczesny egzoszkielet aktywny, który odciąża ręce noszącej go osoby, tym samym redukując jej zmęczenie i minimalizując ryzyko wystąpienia dotkliwych chorób zawodowych. Fachowcy często sięgają też po elektronarzędzia Festool ze względu na ich kompatybilność. Firma ta jako jedna z pierwszych postawiła na systemowe rozwiązania, czego efektem były wzajemnie się zazębiające systemy transportowe Systainer. Są to walizki wykonane z lekkich i zarazem niezwykle wytrzymałych tworzyw sztucznych. Można je ze sobą spinać, co znacząco ułatwia transport pomiędzy bazą, a terenem budowy, a także pomaga zapanować nad bałaganem w warsztacie. Festool zasługuje również na pochwałę za wsparcie pozakupowe. Produkty niemieckiego producenta sprzedawane w sklepach autoryzowanych dealerów są obejmowane kompleksową ochroną gwarancyjną. Zapewnia ona dostęp do oryginalnych części zamiennych, a także umożliwia szybką naprawę narzędzi, co jest szczególnie ważne dla profesjonalistów, dla których czas to pieniądz. Niestety, to wszystko bezpośrednio wiąże się z zauważalnie wyższą ceną, która może odstraszać początkujących stolarzy, cieśli oraz majsterkowiczów chcących tworzyć swoje projekty z drewna. Dlatego też wiele osób szuka innych producentów, którzy oferują nieco mniejszą, ale nadal wysoką jakość, w niższej cenie.
Elektronarzędzia Ryobi – idealne sprzęty dla majsterkowiczów pracujących w drewnie?
Ryobi to niezwykle ciekawa firma. Produkowane przez nią sprzęty są swoistym pomostem pomiędzy elektronarzędziami dla majsterkowiczów, a sprzętami dedykowanymi profesjonalistom. Jest to wynikiem połączenia stosunkowo wysokiej jakości, nowoczesnych rozwiązań technologicznych, a także przystępnej ceny. To właśnie dlatego elektronarzędzia Ryobi są często rekomendowane dla osób, które dopiero zaczynają świadczyć swoje usługi budowlano-remontowe lub dla majsterkowiczów poważnie zainteresowanych pracą w drewnie. Do produkcji sprzętów Ryobi używa się dobrych jakościowo materiałów, które zapewniają dostateczną ochronę przed trudami codziennej eksploatacji, w postaci zarysowań oraz drobnego pyłku drewnianego.
Zakrętarka udarowa Ryobi, https://domitech.pl/firm-pol-1476990477-Ryobi.html. Ryobi oferuje jedną z najszerszych gam urządzeń dostępnych na rynku elektronarzędzi. Są to tradycyjne sprzęty budowlane, takie jak wiertarko-wkrętarki, pilarki tarczowe czy szlifierki kątowe, a także nieco bardziej specjalistyczne przyrządy, pokroju akumulatorowych myjek ciśnieniowych, systemów oświetleniowych oraz stacji zasilających. Na pochwałę zasługuje również system akumulatorowy Ryobi ONE+, który pozwala na używanie tego samego akumulatora w każdym elektronarzędziu ze stajni Ryobi.
Którego producenta sprzętu wybrać, czyli pojedynek Ryobi kontra Festool w praktyce!
Wybór między Ryobi a Festool w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb oraz posiadanego budżetu. Obie firmy mają swoje mocne strony, jednak bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że znacznie lepszą inwestycją będzie zakup sprzętu produkowanego przez Festool. Jakości tego niemieckiego producenta po prostu trudno jest dorównać. Korzystając ze sprzętów Festool, można przestać martwić się odpornością na działanie drobnych pyłków czy wpływem ciągłej pracy przez wiele godzin na silnik i przekładnie mechaniczne. To samo dotyczy kwestii wzajemnej kompatybilności tych urządzeń oraz precyzji ich wykonania. Nie oznacza to jednak, że Ryobi to zły wybór. Wprost przeciwnie! Elektronarzędzia tego producenta są na tyle solidnie zbudowane, by przetrwać nawet najcięższe wyzwania rzucane im przez ambitnych majsterkowiczów. Dodatkowo są one też objęte gwarancją, która pomoże szybko rozwiązać wszelkie problemy. Owszem, tu i ówdzie w urządzeniach Ryobi można zauważyć pewne kompromisy, jednak z nawiązką rekompensuje je przystępna cena.