Wiadomości z Orzesza

Specjalistyczne zabiegi weterynaryjne – przegląd

  • Dodano: 2023-01-30 09:00

Gabinety weterynaryjne różnią się między sobą w zakresie oferowanych usług. Niektóre placówki zapewniają jedynie profilaktykę oraz diagnostykę, podczas gdy inne posiadają w swej ofercie określone metody leczenia. Warto zapoznać się z wykonywanymi w danym gabinecie procedurami, a w szczególności sprawdzić, czy dostępne są specjalistyczne zabiegi weterynaryjne. Może być to bezcenna informacja, która pozwoli nam zadbać o zdrowie naszego pupila oraz poprawić jego jakość życia.

Leczenie przetrwałego przewodu tętniczego

Wśród najczęściej diagnozowanych wad wrodzonych serca u psów wymienia się przetrwały przewód tętniczy. O ile nowonarodzone psy tracą go naturalnie już kilka minut po narodzinach, aby w jego miejscu rozwinęło się więzadło tętnicze, u niektórych pupili przewód ten nie zanika, co może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami prowadzącymi do zaburzeń pracy serca.

Warto pamiętać, że wczesna diagnoza sprawia, że możliwe jest całkowite wyleczenie zwierzęcia. Specjalistycznym zabiegiem weterynaryjnym, który może pomóc psu, jest operacja przetrwałego przewodu tętniczego – chirurgiczne otworzenie klatki piersiowej, by zamknąć przepływ krwi w przewodzie Botalla. Możliwe jest także rozwiązanie polegające na wprowadzeniu zatyczki przez tętnicę udową do przewodu tętniczego, co pozwoli na zamknięcie światła tętnicy – to metoda w pełni bezpieczna, małoinwazyjna.

Leczenie zaćmy u psa – fakoemulsyfikacja

Zwierzęta często komunikują się przy pomocy oczu – wzrok jest bardzo ważnym zmysłem u psów, dlatego opiekunowie powinni o niego zadbać. Niestety, pupile mogą zapadać na choroby oczu. Do tych najpopularniejszych należy obecnie zaćma. Jeśli będziemy regularnie kontrolować u weterynarza stan zdrowia psa, wczesne wykrycie zaćmy będzie możliwe. A to z kolei wiąże się z możliwością pełnego wyleczenia!

Specjalistyczne zabiegi weterynaryjne pozwalają zwierzętom powrócić do zdrowia, a przez to zwiększają ich komfort życia. Sprawdź zabiegi wykonywane przez zaangażowany, wykwalifikowany personel: https://www.przychodnianovet.pl/zabiegi/.

Prawidłowa diagnoza, przeprowadzenie fakoemulsyfikacji przez doświadczonych specjalistów i brak chorób towarzyszących pozwala w pełni odzyskać wzrok przez pupila. Sam zabieg polega na rozbiciu mas soczewkowych ultradźwiękami i ich aspiracji przez otwór w rogówce. Po usunięciu zmian zaćmowych torebka soczewki jest przygotowana do wszczepienia soczewki syntetycznej. Po zabiegu zwierzę musi nosić specjalny kołnierz, aby zniwelować ryzyko kontaktu oczu z łapami. Co więcej, konieczne jest podawanie lekarstw zaleconych przez weterynarza oraz uczęszczanie na wizyty kontrolne.

Operacja zerwanego więzadła krzyżowego

Jednym z najczęstszych urazów ortopedycznych u psów jest zerwanie więzadła krzyżowego w stawie kolanowym – spotyka on zarówno psich seniorów, jak i młodsze zwierzęta. Nierzadko w leczeniu wykorzystuje się leki sterydowe, dba się o odpoczynek i ograniczenie ruchu, ale działania te nie zniwelują problemu całkowicie. Istnieją jednak innowacyjne metody, które pozwalają psu powrócić do pełnej sprawności, a tym samym poprawić jego komfort życia.

Metoda TPLO

Operacja zerwanego więzadła krzyżowego metodą TPLO nie ingeruje bezpośrednio w strukturę więzadła krzyżowego zwierzęcia – opiera się ona na zmianie kąta nachylenia powierzchni stawowej piszczelowej kości. Specjalista tworzy półokrągłą osteotomię nasady w pobliżu kości oraz jej rotacji – wszystko to poprzedzone jest dokładnymi wyliczeniami opartymi na wcześniej przeprowadzonym badaniu radiograficznym. Taka nasada jest następnie mocowana przy pomocy anatomicznej płytki kompresyjno-blokowanej. Metoda TPLO pozwala na minimalizację dogłowowego przemieszczania kości oraz niweluje ból podczas szufladkowego ruchu.

Metoda TTA Rapid

Kolejny zabieg polega na zmianie położenia kości piszczelowej, by nie przemieszczała się ona w trakcie ruchu kończyny – metoda TTA Rapid wykorzystuje przy tym tytanową klatkę, która wspomaga prawidłowy rozkład sił w stanie kolanowym. Co istotne, cały zabieg nie obciąża organizmu zwierzęcia i jest krótki, a także nie wywołuje powikłań. Po wybudzeniu się z narkozy możliwy jest powrót pupila do domu – niezbędne jest jednak podawanie leków oraz pamiętanie o fizjoterapii.

Specjalistyczne zabiegi weterynaryjne stanowią szansę dla zwierząt na odzyskanie zdrowia oraz poprawę jakości życia. Dzięki nim możliwe jest wyeliminowanie problemu – ważne jest jednak, aby cała procedura była wykonywana przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Co więcej, powinni ją przeprowadzać wykwalifikowani specjaliści, posiadający doświadczenie w swej dziedzinie. Dzięki temu prawdopodobieństwo powodzenia całego zabiegu jest znacznie większe.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.