Wiadomości z Orzesza

Żywotność opon, czyli jak często należy wymieniać opony?

  • Dodano: 2022-03-28 07:00, aktualizacja: 2022-03-28 08:32

Każdy kierowca w pewnym momencie musi zmierzyć się z problemem wymiany opon samochodowych. W poszukiwaniu nowych opon ważne jest zwrócenie uwagi m.in. na kwestie bieżnika czy materiału, z którego zostały wykonane. Opony samochodowe to elementy, które mają służyć przez długie lata, a także dbać o bezpieczeństwo i komfort jazdy. Oczywiście wieloletnie ogumienie nie nadaje się do użytkowania, może ono być powodem wypadku, dlatego tak ważne jest dbanie o nie i odpowiednie kontrolowanie jego wieku.

Jak odczytać wiek ogumienia?

Wiek opon samochodowych najłatwiej skontrolować poprzez sprawdzenie daty ich produkcji. Taka informacja umieszczona jest na boku każdej opony i znajduje się za symbolem DOT. Będą tam umieszczone litery i cyfry, które oznaczają po kolei kod fabryki oraz datę produkcji. Data podawana jest w ramce za pomocą 4 cyfr, gdzie pierwsze dwie wskazują na tydzień, a następne na rok np. 0422 - 4 tydzień 2022 roku. Bardziej ogólnie czy opony są stare, czy nowe, można zbadać przyglądając się zniszczonemu bieżnikowi - im bardziej wysłużony, tym żywotność opony maleje.

Ile lat można jeździć na oponach?

Często pojawia się pytanie jak długo można jeździć na jednych oponach samochodowych. Przyjmuje się, że okres, w którym można korzystać z ogumienia nie powinien być dłuższy niż 10 lat od jego produkcji. To nieprzekraczalna granica, bez wyjątków nawet jeśli bieżnik nie ma minimalnej wartości, a opony nie były używane. Materiał, z którego są zbudowane starzeje się, przez co może pękać czy być zniekształcony, a każda deformacja kolosalnie wpływa na bezpieczeństwo. Stan opony powinien być częściej kontrolowany przez specjalistę już po 5 latach od jej produkcji.

Ocena opony pod kątem głębokości bieżnika?

Bardzo często jakość i bezpieczeństwo ogumienia sprawdza się pod kątem głębokości bieżnika. Przepisy mówią, że minimalna głębokość bieżnika powinna wynosić 1,6 mm. Jednak, aby mieć pewność, że samochód nie straci kontaktu z nawierzchnią warto pamiętać, że granica dolna wysokości bieżnika dla opon letnich to 3 mm, a dla zimówek 4 mm. Zużyty bieżnik to dłuższa droga hamowania i mniejsze bezpieczeństwo. Jego głębokość można zmierzyć za pomocą specjalnego miernika, który jest dostępny w każdym sklepie motoryzacyjnym bądź poprosić o dokonanie pomiaru wulkanizatora.

Do czego prowadzi jazda na starych oponach?

Stare ogumienie powinno być jak najszybciej wymienione, ponieważ może ono stanowić zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Jazda na starych oponach skutkuje wcześniej wspominaną słabszą przyczepnością do nawierzchni, co utrudni prowadzenie szczególnie zimą czy podczas deszczu. Utrudnione jest nie tylko poruszanie, ale również hamowanie, które będzie wydłużone. Szczególnie negatywne skutki może to przynieść podczas szybkiej jazdy lub poruszania się po mieście też w godzinach szczytu. Zużyte opony to także niższy komfort jazdy, trudniej jest kierować pojazdem, a także może on być głośniejszy w użytkowaniu. W przypadku chęci zakupu nowych opon warto skorzystać z oferty profesjonalnego sklepu motoryzacyjnego, takiego jak Jadar Auto

Jak dbać o opony samochodowe?

Długą żywotność oponom samochodowym może zapewnić przede wszystkim ich właściwe przechowywanie podczas zimowej oraz letniej przerwy. Ważne jest też zwracanie uwagi, aby serwis ogumienia był wykonywany przez specjalistów. Dbać o opony można w prosty sposób, np. nie wjeżdżając na wysokie elementy typu krawężniki. Dobrym sposobem na dbanie o opony jest w czasie, kiedy auto dłużej stoi na parkingu czy w garażu jego przestawianie, choćby drobne zmienianie pozycji, wtedy zmieniany jest nacisk na kolejny sektor opony, przez się ona nie odkształci.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.