W języku staropolskim majówka oznaczała przyozdobioną wstążkami wiechę z jodełki, którą młody chłopak stawiał przed domem swojej ukochanej. Dzisiaj tym mianem określamy długi weekend majowy, w którym m.in. odpoczywamy i rozpoczynamy sezon grillowy.
Tradycyjny weekend majowy
W polskiej kulturze wpisało się, że w majówkę zapraszamy gości, przygotowujemy jedzenie na świeżym powietrzu a w tle, słuchamy rytmicznej muzyki. Trwa zabawa, gra się w gry i dyskutuje się na różne interesujące tematy. Nawet dzieci odnajdują się w komfortowej atmosferze relaksu.
Nie chcesz siedzieć przy grillu? Mamy na to kilka sposobów
Weekend majowy nie musi być jednak taki jak zawsze! Czas wolny jest doskonałym momentem na poznanie swojego regionu i odwiedzenie ciekawych miejscówek, które mogą Cię nieźle zaskoczyć. Poniżej przedstawiamy propozycje miejsc, które naszym zdaniem są warte uwagi. Wiele z nich jest na wyciągnięcie ręki, więc możesz do nich dotrzeć zarówno komunikacją miejską, jak i samochodem.
- Goczałkowice-Zdrój Ogrody Kapias
- Beskid Żywiecki z aromatem jagodzianek
- Żywiec - malownicze miasto otoczone górami
- W poszukiwaniu Beboków w Katowicach
- Klimatyczne Żarki z pozostałością kultury żydowskiej
Goczałkowice-Zdrój Ogrody Kapias
Wyjątkowe miejsce na mapie śląska, które przypadnie do gustu całej rodzinie. Ogrody Kapias są atrakcją, dzięki której możesz się poczuć jak bohater baśni. Roślinność, kolorowe kwiaty, zielone drzewa i krzewy przeniosą Cię do magicznego świata. Zwiedzający mają do dyspozycji Nowe Ogrody, w których można zobaczyć m.in. staw z altaną, igloo, skalniak, plac zabaw dla dzieci "Tajemniczy ogród", labirynt czy ogród wiejski. Oczywiście to nie są wszystkie atrakcje, które oferują Ogrody Kapias.
Gdy zgłodniejesz, możesz się udać do ogrodowej Restauracji Kapias, w której odpoczniesz przy kawie i słodkim ciastku, a także zjesz domowy obiad.
Jeśli zamierzasz podróżować samochodem, nie martw się, parking jest bezpłatny i znajduje się tuż przy ogrodach.
Ogrody Kapias będą otwarte przez całą majówkę w godzinach od 10 do 19.
Beskid Żywiecki z aromatem jagodzianek
Spokojny spacer lub aktywna wspinaczka wprost z Żabnicy! Do wyboru macie kilka tras, które są oznaczone różnymi stopniami trudności. Pomimo świetnej wędrówki wszystkie drogi prowadzą do... jagodzianek. Idąc przez Halę Boraczą, traficie na Schronisko PTTK, które wręcz słynie z tej słodkiej drożdżówki. Będzie to doskonałe zwieńczenie wycieczki. Fani słonych przekąsek i potraw również znajdą coś dla siebie. Schronisko oferuje też obiady domowe.
Żywiec - malownicze miasto otoczone górami
Piękna miejscowość, która ma do zaoferowania wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Lubisz wędrówki? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, to Żywiec jest zdecydowanie dla Ciebie. Już w mieście rozpoczyna się trasa prowadząca do góry Żar. Wędrówka nie będzie wycieńczająca, a widoki cię zauroczą. Ze szczytu góry rozpościera się wyjątkowy widok m.in. na Kotlinę Żywiecką, przy której znajduje się także Jezioro Żywieckie.
Zachęcamy także do odwiedzenia punktu widokowego Grojec Średni, do którego trafimy, poruszając się trasą na szczyt góry. Widoki są czarujące. Punkt o zachodzie słońca staje się niezwykle romantycznym miejscem, koniecznie zabierz tam swoją drugą połówkę.
W Żywcu funkcjonuje Stajnia Miejska w Parku Zamkowym w Żywcu. Maluchy mogą tam spotkać wiejską zwierzynę m.in. kury, krowy, kozy czy konie. Stajnia oferuje możliwość przejażdżki na kucykach dla najmłodszych. Wizyta w Stajni pozwoli dzieciom poznać zwierzęta, które zazwyczaj znajdują się na wsiach.
W poszukiwaniu Beboków w Katowicach
Wolisz zostać w centrum metropolii? To nie problem, ponieważ w Katowicach znajduje się ponad 40 beboków do odnalezienia. Wyjątkowe stworki czekają na Ciebie w całym mieście. Szukanie ich jest ciekawą formą spacerowania, na pewno zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych. W długi weekend ma dopisywać pogoda, zatem nie musisz się martwić, że zaskoczy was deszcz. Część z potworków spotkacie na niezwykłym Nikiszowcu, który od 2011 roku jest Pomnikiem Historii. Reszta z nich znajduje się m.in. w Centrum, w katowickich parkach, Brynowie czy Bogucicach. Nic więcej nie powiemy, by nie zepsuć wam zabawy!
Klimatyczne Żarki z pozostałością kultury żydowskiej
Jeśli interesujesz się historią Żarki, mogą się okazać ciekawym miejscem dla Ciebie. W mieście znajdziemy różne atrakcje m.in. te związane z wyznawcami judaizmu. Niegdyś w samym centrum znajdowała się synagoga, która obecnie została przebudowana na ośrodek kultury i informację turystyczną. Niedaleko starej synagogi znajduje się tzw. kirkut, czyli cmentarz żydowski z ponad 700 grobami. Będąc w Żarkach, należy przy okazji zwiedzić kamienne stodoły, które są historycznym dziedzictwem miasta. Podróżników, może zachwycić również Muzeum Dawnych Rzemiosł. Zaraz obok Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w dzielnicy Leśniów znajduje się Wystawa Skamieniałości.
fot. Waraciła - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21840686
Jakie macie plany na tegoroczną majówkę? Piszcie w komentarzach!