Wiadomości / Atrakcje Śląska Orzesze  

Wielkie otwarcie Pałacu w Baranowicach. Obiekt zachwyca po renowacji!

  • Dodano: 2023-10-24 12:51:00

Po przejściu gruntownej renowacji Pałac w Baranowicach znów zachwyca odwiedzających go gości. Poznaj historię pałacu w Żorach i na nowo odkryj jego piękno!

Pałac w Baranowicach zyskał drugie życie!

Historia zabytkowego Pałacu w Baranowicach przy ul. Zamkowej sięga XVII wieku. Obiekt znajduje się w otoczeniu dawnego parku pałacowego i kompleksu leśnego. Pałac na początku wybudowano w stylu barokowym. W XIX wieku został przebudowany przez Emila von Duranta i nadano mu klasycystyczny wygląd. W dwudziestoleciu międzywojennym pałac należał do dużych spółek przemysłowych. Po wojnie Huta „Kościuszko” w obiekcie zorganizowała ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy, a później budynek przekształcono w szkołę, która funkcjonowała do lat 90 XX wieku. Następnie pałac został sprzedany prywatnemu inwestorowi, który nie dbał o jego stan techniczny. Obiekt zmieniał właścicieli i coraz bardziej popadał w ruinę. W 2008 roku pałac przejęty został przez Gminę Żory. W 2019 roku Miasto otrzymało dofinansowanie na rewitalizację zarówno pałacu, jak i otaczającego go parku.

W 2020 roku rozpoczęto kompleksową renowację, która obejmowała rozbiórkę elementów drewnianych, podłóg, fragmentów ścian, stropów, usuwanie tynków oraz wymianę i wzmocnienie konstrukcji. Naprawiono pęknięte ściany, a oryginalne polichromie, płyty ceramiczne i elementy dekoracji odświeżono i wykorzystano w celu przywrócenia wnętrz do jak najbliższego oryginalnemu charakterowi. Dodatkowo dostosowano obiekt do współczesnych standardów poprzez instalację systemów sanitarnych, centralnego ogrzewania, klimatyzacji oraz montaż wind. W 2023 r. ukończono prace remontowe, a obiekt zyskał drugie życie i został uroczyście otwarty.

Uroczyste otwarcie Pałacu w Baranowicach

21 października br. w Żorach po renowacji uroczyście otwarty został Pałac Baranowice. Po symbolicznym przecięciu wstęgi, zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić Pałac w towarzystwie Damiana Halmera, autora wystawy stałej na parterze pałacu, przedstawiającej historię budynku, oraz wystawy czasowej na poddaszu, poświęconej procesowi remontu.

Po zwiedzaniu, w Parku odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Kulturalnych Prezydenta Miasta Żory a po niej występy artystyczne, w tym koncert laureata Fryderyków - Michała Barańskiego, występ Koła Gospodyń Wiejskich w Baranowicach, pokaz mody wiktoriańskiej Madame Chantberry i koncert zespołu Lotharsi. Otwarciu towarzyszyło równolegle wiele dodatkowych atrakcji dla mieszkańców i przybyłych gości, a m.in. pokazy, warsztaty, zajęcia artystyczne i gry.


Źródło: UM Żory, MOK Żory / fot. UM Żory