Wiadomości / Atrakcje Śląska Orzesze  

Dąbrowa Górnicza – miejsce idealne na wypoczynek nie tylko latem!

  • Dodano: 2023-05-15 16:10:00

Dąbrowa Górnicza to miejsce, w którym odwiedzający znajdą malownicze zbiorniki wodne, liczne zabytki oraz inne atrakcje. Sprawdź, dlaczego tak naprawdę warto odwiedzić to miasto!

Dąbrowie Górniczej — propozycja na upalne dni 

Dąbrowa Górnicza to miasto położone na Wyżynie Śląskiej. Posiada największą powierzchnię w całym województwie śląskim. Jest piękną miejscowością o bogatej roślinności. Spokojne, zielone otoczenie zachęca do pieszych spacerów i rowerowych wycieczek. Osoby odwiedzające miasto w upalne dni najchętniej spędzają jednak czas nad wodą. Nie powinno to dziwić, ponieważ Dąbrowa Górnicza słynie głównie ze znajdujących się na jej terenie czterech zbiorników wodnych – Pogorii I, II, III i IV.

Pogoria I to zbiornik o pow. 75 ha. Otoczony lasami i bujną roślinnością. Najchętniej wybierany przez żeglarzy, osoby chcące obcować z naturą oraz osoby chcące zobaczyć rzadkie gatunki ptaków wodnych.

Pogoria II to miejsce, na którym obowiązuje zakaz kąpieli. Jego niewielka powierzchnia sięgająca ok. 25 ha oraz wprowadzony zakaz sprawiają, że zbiornik jest najrzadziej odwiedzany przez turystów. Oazę spokoju bardzo często znajdują w niej jednak wędkarze.

Pogoria III to zbiornik cieszący się wśród mieszkańców oraz osób odwiedzających Dąbrowę górniczą największą popularnością. Jego powierzchnia przekracza 205 ha, a tafla wody jest przejrzysta. Na popularność zbiornika wpływa także znajdująca się przy nim duża, piaszczysta plaża, molo, boisko do siatkówki oraz punkty gastronomiczne. 

Pogoria IV to największy zbiornik znajdujący się w Dąbrowie Górniczej. Jego powierzchnia to ok. 560 ha. Wzdłuż jego brzegu biegnie asfaltowa droga rowerowa przyciągająca aktywnych turystów oraz mieszkańców miasta. Pogoria IV jest chętnie wybierana przez wędkarzy, żeglarzy i miłośników windsurfingu.

Propozycje dla miłośników zwiedzania

Spędzanie czasu nad wodą to nie wszystko, co można robić w Dąbrowie Górniczej. Znajdują się tam liczne atrakcje, które zainteresują zarówno osoby dorosłe, jak i najmłodszych.

Pałac Kultury Zagłębia

Pałac został wybudowany w stylu socrealistycznym w latach 1951-1958. Cechami charakterystycznymi tego trzykondygnacyjnego budynku są pokaźne lustra, masywne filary, ściany wyłożone ręcznie malowanymi kaflami, marmurowe elementy oraz dobrze utrzymana elewacja z czerwonej cegły. Budynek został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych i pełni obecnie funkcję budynku użyteczności publicznej. Wewnątrz obiektu znajdują się m.in. Sala Teatralna, Sala Ślubów oraz Sale Konferencyjne. W Pałacu Kultury Zagłębia odbywają się koncerty, występy kabaretowe, spektakle teatralne, a także wystawy.

Muzeum Miejskie „Sztygarka”

Siedziba muzeum została wybudowana w latach 1839-1842. Od 1889 roku budynek pełnił funkcję szkoły górniczej i hutniczej, w której utworzono muzeum szkolne. W 1927 roku obok Państwowej Szkoły Górniczej i Hutniczej rozpoczęto budowę Kopalni Ćwiczebnej. Aktualnie muzeum oferuje zwiedzającym bogatą ofertę zarówno wystawienniczą, jak i edukacyjną. Jedną z ciekawszych atrakcji jest multimedialna trasa w Kopalni Ćwiczebnej, która przedstawia m.in. pracę górników oraz niezbędne do jej wykonywania maszyny.

Park Militarno-Historyczny „Reduta”

Nieopodal budynku Muzeum Miejskiego „Sztygarka” znajduje się Park Militarno-Historyczny „Reduta”. Stanowi on atrakcję nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Daje możliwość poznania historii, obejrzenia maszyn wojskowych, wejścia do czołgu, przejścia okopami oraz przejechania się wozem opancerzonym SKOT.

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej

Bazylika swój tytuł otrzymała 19 marca 1901 roku od papieża Leona XIII. Posiada specjalne przywileje papieskie. Stanowi pierwsze w Polsce sanktuarium maryjne wyróżnionym tym tytułem. Bazylika została wybudowana w stylu neogotyckim. Jest prawdziwą perłą dla miłośników architektury. Wewnątrz obiektu znajduje się bogato zdobiony ołtarz główny z wieloma rzeźbami i obrazami. W bazylice warto zwrócić uwagę również na figurę Matki Bożej Anielskiej, która została wyrzeźbiona w 1904 r. w drewnie cedrowym.

Młyn wodny w Ratanicach

Młyn wodny znajduje się w jednej z dzielnic Dąbrowy Górniczej – Ratanicach. Powstał w XVIII wieku nad Czarną Przemszą. Obiekt był używany do połowy lat 60 XX wieku. Budynek obecnie nie znajduje się bezpośrednio nad rzeką. Młyn Wodny został wpisany do rejestru zabytków w 1957 roku. Budynek nie jest aktualnie w najlepszej kondycji.

Dąbrowa Górnicza dzięki możliwościom, które oferuje turystom, jest idealnym miejscem do odwiedzenia zarówno w sezonie letnim, jak i poza nim!