Wiadomości / Atrakcje Śląska Orzesze  

Jesień w górach. Najlepsze szlaki w okolicach Śląska

  • Dodano: 2022-10-11 12:28:00

Jesienne wyprawy w góry to hobby wielu mieszkańców Śląska. Na terenie naszego województwa mamy aż trzy pasma górskie, które doskonale nadadzą się na jesienne wędrówki. Poniżej przedstawiamy najładniejsze trasy górskie, które warto wziąć pod uwagę tego sezonu.

Beskid Śląski

Jednym z najczęściej uczęszczanych rejonów górskich w bliskiej odległości od Katowic, jest Beskid Śląski. Są tutaj wysokie i dostojne szczyty górskie: Skrzyczne, Barania Góra, Czantoria, czy też Równica. W Beskidzie Śląskim znajdują się takie miejscowości jak Wisła, Bielsko Biała, Szczyrk, Ustroń. Do tych miejscowości bez problemu dojedziemy Kolejami Śląskimi, a podróż nie powinna zająć więcej niż półtorej godziny.

Będąc w Beskidzie Śląskim, warto na pewno odwiedzić Szyndzielnię i Klimczok. Jedna z tras, prowadząca na te szczyty, zaczyna się w Bystrej i przechodzi przez klimatyczne schronisko Stefanka na Koziej Górce. Następne dwa schroniska znajdują się już na Szyndzielni i Klimczoku. To przyjemna trasa, mająca ponad 13 kilometrów.
W Beskidzie Śląskim polecamy także Baranią Górę. Na jej szczycie znajduje się wieża widokowa i schronisko Przysłup. Najkrótszy szlak prowadzi z Wisły Czarne i zajmuje tylko 3 godziny, ale warto sprawdzić także inne trasy – na przykład z przełęczy Szarcula. Ten wariant zawiera w sobie część Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Beskid Mały

Równie ciekawym, i trochę nieodkrytym terenem niedaleko Śląska jest Beskid Mały, który również oferuje ciekawe szlaki turystyczne. To niewielka część Beskidu, w której znajduje się Andrychów, czy Kęty. Góry te zaczynają się właściwie już w Bielsku Białej, z którego możemy szybko trafić na Rogacz, szczyt z piękną polaną i chatką, w której można nocować. Stamtąd, po krótkim spacerze, dotrzemy na Magurkę, gdzie przywita nas schronisko PTTK. Trasę możemy zacząć w Bielskim Stalowniku i poruszać się szlakiem czarnym, lub też w miejscowości Wilkowice, tuż za Bielskiem.

W Beskidzie Małym warto także odwiedzić górę Żar, która jest bardzo widokowa, a jednocześnie trasa na nią jest naprawdę prosta. Na szczycie znajduje się restauracja ze smacznym jedzeniem, wiele osób korzysta także z możliwości lotu paralotnią. Na górę możemy wejść między innymi z Międzybrodzia Żywieckiego, Kozubnika czy Porąbki.
Piękna jest także góra Leskowiec. Na trasie znajduje się między innymi chatka studencka pod Potrójną. Szlaki prowadzą między innymi z Andrychowa i Rzyk.

Beskid Żywiecki

Choć wycieczka w Beskid Żywiecki może być dla wielu z nas już nieco dalszą wyprawą, jeśli  mamy odrobinę czasu, warto odwiedzić również tę część naszego województwa. To drugie co do wysokości pasmo górskie w Polsce. Największym szczytem Beskidów jest Babia Góra, która jest dość trudna. Panujące tam warunki atmosferyczne i wysokości sprawiły problem już niejednemu wędrowcowi, ale widoki są niesamowite. Na Babią można wejść na przykład z Zawoi lub Zubrzycy Górnej.

W Beskidzie godny polecenia jest także Krawców Wierch, na którego dojedziemy z miejscowości Glinka, a także Wielka Rycerzowa, czy Rysianka. 


Źródło: fot. Pixabay