Wiadomości / Atrakcje Śląska Orzesze  

Park Zamkowy w Pszczynie idealny na jesienne spacery. Feeria barw zachęca do odwiedzin

  • Dodano: 2022-10-19 10:19:00

Nie bez powodu Pszczyna określana jest jako „perła Górnego Śląska”. Liczący blisko 50 hektarów Park Zamkowy jest jednym ze stałych punktów licznie przybywających do miasta turystów. Jakie urokliwe miejsca kryje?

Wyjątkowo łaskawa tej jesieni pogoda zachęca do wypraw dużych i małych, a urokliwe plenery Parku Zamkowego w Pszczynie przyciągają od dekad tłumy turystów, będąc jednym z ulubionych miejsc do weekendowej rekreacji. Liczący 50 hektarów teren jest częścią Zabytkowego Parku Pszczyńskiego, należąc do zespołu zamkowego książąt pszczyńskich i uważany jest za jeden z najpiękniejszych na Górnym Śląsku.

Cały zespół – włącznie ze wschodnim, ciągnącym się wzdłuż rzeki Pszczynki Parkiem Dworcowym i zachodnią tzw. Dziką Promenadą/Zwierzyńcem, czyli mniej zagospodarowanymi terenami leśno-parkowym w dolinie Pszczynki – liczy aż 160 hektarów.

Sam Park Zamkowy powstał w drugiej połowie XVIII wieku i został zaprojektowany w czasie barokowej przebudowy rezydencji książąt pszczyńskich, a swoim kształtem nawiązywał do wieloosiowych założeń wielkiego francuskiego architekta André Le Notré. Kompleks podporządkowany jest górującej nad całością bryle pałacu.

Park Zamkowy w Pszczynie. Doskonałe miejsce na jesienny spacer

Nic dziwnego, że Park Zamkowy przyciąga tłumy odwiedzających niemal o każdej porze roku – przekształcony od połowy XIX wieku za sprawą książąt Hochberg von Pless na park krajobrazowy w typie angielskim zachęca do spacerów szerokimi alejami obsadzonymi majestatycznymi drzewami, a spore polany to doskonałe miejsce do chwili odpoczynku i urządzenia pikniku.

Podczas przechadzki można podziwiać malownicze skupiska drzew i krzewów, rozlewiska i stawy z wysepkami i łukowatymi mostkami, a także łąki i samotne, rozłożyste drzewa. Nad stawami i kanałami rosną drzewa „płaczące” ze zwisającymi konarami i gałęziami tuż nad powierzchnią wody.

W Parku Zamkowym można spotkać dęby szypułkowe, graby, buki zwyczajne i czerwone, kasztanowce, cisy, sosny wejmutki, lipy drobnolistne, jesiony, wiązy, modrzewie, świerki srebrzyste, brzozy, klony czy platany, a także wierzby i tulipanowce. Wiosną kwitną dorodne różaneczniki i azalie.

Malownicze ścieżki kompleksu parkowego prowadzą do odrestaurowanych kilka lat temu Stajni Książęcych. Po dłuższej przechadzce możemy odkryć, do czego służyła prawowitym mieszkańcom pszczyńskiego zamku dobrze zachowana lodownia, a także przyjrzeć się nietypowemu kształtowi bramy chińskiej. Na głównej wysepce znajduje się czynny pawilon herbaciany, gdzie przy stoliku i kawie można napawać się widokami. Tu też znajduje się dawna przystań przy której zacumowane są łódki.


Źródło: park-pszczynski.pl/Śląskie Travel/własne