Wiadomości z Orzesza

77-latek z Wyr oszukany metodą "na policjanta"

  • Dodano: 2020-12-10 07:00, aktualizacja: 2020-12-09 18:34

W Wyrach metodą "na policjanta" oszust wykorzystał łatwowierność i zaufanie 77-letniego mężczyzny, który w ciągu zaledwie godziny stracił ponad 30 tysięcy złotych. Policjanci apelują o czujność i ostrożność!

Wyry, 8 grudnia, około godziny 12.30: na telefon stacjonarny 77-letniego wyrzanina zadzwonił mężczyzna

Przedstawiając się jako funkcjonariusz Policji opisał prowadzoną wspólnie z prokuraturą akcję, której celem jest zatrzymanie sprawców wyłudzeń pieniędzy. Chcąc utwierdzić swoją ofiarę w przekonaniu, że cała sytuacja polega na prawdzie, oszust poprosił, aby starszy człowiek nie rozłączając połączenia - wybrał numer 997 lub 112 i potwierdził sobie dane funkcjonariusza. Wypytując o ilość posiadanej w domu gotówki polecił seniorowi, aby ten zapakował ją do reklamówki i przekazał osobie, która za niedługi czas pojawi się przy jego domu. Niczego nie podejrzewający 77-latek po kilkudziesięciu minutach od kontaktu telefonicznego wręczył pakunek nieznanemu mężczyźnie, który przyszedł pod bramę posesji. Mieszkaniec Wyr stracił ponad 30 tysięcy złotych.

Policjanci radzą

  • bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,
  • informować Policję o każdej próbie oszustwa,
  • konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności,
  •  prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego ma obowiązek – ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie policjant.

Pamiętajmy – Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Pamiętać należy również o tym, że chcąc wykonać kolejne połączenie, trzeba zakończyć najpierw poprzednią rozmowę lub wykonać połączenie z innego telefonu.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również