Wiadomości z Orzesza

Aby zimowa aktywność była bezpieczna... Policja przypomina zasady!

 • Dodano: 2024-01-26 07:45, aktualizacja: 2024-01-26 07:57

Zima, to okres szczególny z uwagi na aurę, czas korzystania z atrakcji na śniegu,  karnawałowej zabawy z przyjaciółmi i wypoczynku podczas ferii. Niestety, to także czas bardzo trudnych warunków atmosferycznych - wcześniej zapada zmrok, poruszanie po drogach wymaga większej ostrożności, a niska temperatura powietrza oraz niewłaściwa zabawa na śniegu czy lodzie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Chcąc więc uniknąć zimowych zagrożeń, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Rozsądek i ostrożność podczas zimowych aktywności dzieci i młodzieży są najważniejsze!

 1. Zawsze informujmy rodziców lub opiekunów, gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy.
 2. Bawmy się w grupie z innymi rówieśnikami, unikając ustronnych i ciemnych miejsc.
 3. Nigdy nie oddalajmy się z osobami obcymi.
 4. Do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy, akwenów, czy rzeki.
 5. Jeżdżąc na nartach, zawsze ubierajmy kask.
 6. Nie wchodźmy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wodne.
 7. Nie rzucajmy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami, zachowajmy ostrożność.
 8. Po zmroku nośmy odblaski, poruszajmy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodźmy wyłącznie w miejscach oznaczonych.

Kulig to fajna zabawa nie tylko dla dzieci. Organizując jednak taką aktywność, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby wszystko przebiegło bezpiecznie.

 1. Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych.
 2. Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.
 3. Przed kuligiem sprawdź wybraną przez siebie trasę, wybierając zawsze bezpieczne miejsca.
 4. Ważny jest też stan techniczny sanek. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe, to poważne zagrożenie.

Niskie temperatury powodują zamarzanie rzek, jezior i zbiorników wodnych. Pamiętajmy jednak, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wodny zawsze jest ryzykowne. Grubość lodu ulega ciągłym zmianom i jest ona zróżnicowana na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie, bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego, może zakończyć się tragicznie!

 1. W przypadku załamania lodu, starajmy się zachować spokój i próbujmy wezwać pomoc. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.
 2. Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
 3. Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
 4. Jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
 5. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody, należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ogrzanego pomieszczenia. Pamiętajmy, że nie wolno takiej osoby polewać ciepłą wodą, ponieważ może to wywołać u niej szok termiczny.

Mamy nadzieję, że wezmą sobie Państwo do serca wszystkie te porady, gdyż tylko dzięki zdrowemu rozsądkowi i odpowiedzialności można uniknąć większości nieszczęśliwych zdarzeń.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również