Wiadomości z Orzesza

Będą nowe mandaty dla właścicieli psów! Nawet 500 zł za spacer bez smyczy!

  • Dodano: 2021-04-08 14:30

Od 10 kwietnia wejdą w życie nowe, wyższe stawki mandatów dla właścicieli psów, którzy nieodpowiednio sprawują nad nimi opiekę. Nawet 500 zł kary w przypadku agresywnych psów.

Rządowe rozporządzenie z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien za wybrane rodzaje wykroczeń zacznie obowiązywać od 10 kwietnia 2021. Wprowadza między innymi wyższe kwoty mandatów dla nieodpowiedzialnych właścicieli psów.

Niewłaściwa opieka nad psem - kwoty mandatów w 2021 roku

Nowe kwoty mandatów wahają się od 50 do 500 zł w zależności od tego, jakiej sytuacji dotyczą.

art. 77 § 1 k.w. Niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu
zwierzęcia
50-250 zł
art. 77 § 2 k.w. Niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu
zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub
zdrowia człowieka
500 zł

Mandat do 500 zł za spacer z psem

Przepisy nie określają wprost jakie zachowania mogą skutkować otrzymaniem kary w postaci mandatu, jednak można się domyślać, że chodzi o sytuację, kiedy pies pozostawiony jest bez kontroli i opieki człowieka. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku wypuszczania zwierzęcia na nieogrodzone podwórko lub pozostawienia go bez opieki w miejscu publicznym. Dodatkowo, jeśli pies jest agresywny i stwarza zagrożenie dla innych, stosowana będzie wyższa kwota mandatu – 500 zł.

Mandat może dostać nie tylko właściciel, ale każda osoba, która w danym momencie powinna sprawować opiekę nad zwierzęciem.

Czy to oznacza, że nie można spuszczać psa ze smyczy?

Nie ma nakazu wyprowadzania psa na smyczy, jednak zawsze należy zapewnić mu opiekę i kontrolę. Pies, przy którym nie ma właściciela, jest psem pozostawionym bez opieki.

Warto jednak pamiętać, że są miejsca, w których konieczność używania smyczy i kagańca jest uregulowana prawnie, na przykład w pojazdach komunikacji miejskiej. Niektóre gminy mają również własne przepisy co do wyprowadzania psów, należy więc się z nimi zapoznać.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również