Wiadomości z Orzesza

Co warto wiedzieć o wkrętach ciesielskich?

  • Dodano: 2021-09-01 10:15

Podczas prac budowlanych wykorzystywane jest wiele narzędzi i akcesoriów. Zależnie od tego, co jest budowane - potrzebny będzie inny zestaw produktów. Przy wznoszeniu konstrukcji drewnianych bardzo istotne są wkręty ciesielskie: niezbędne przy budowie, remoncie lub tworzeniu różnych łączeń. Czym właściwie są wkręty ciesielskie i do czego się je wykorzystuje? Zobacz, co warto o nich wiedzieć. 

  • Budowanie konstrukcji drewnianych
  • Wkręty ciesielskie - dlaczego są niezbędne?
  • Kształty wkrętów: wkręty stożkowe 

Budowanie konstrukcji drewnianych

Drewno jest naturalnym, trwałym, cenionym od lat materiałem. Popularność budowania z drewna nie maleje - nawet pomimo tego, że obecnie mamy do dyspozycji naprawdę szeroki wybór innych materiałów. Drewno jest bowiem ponadczasowe - a możliwości, jakie daje, są niemalże nieograniczone. W zależności od tego, jaki rodzaj drewna wybierzemy - możemy uzyskać bardzo zróżnicowane efekty. 

Podczas tworzenia konstrukcji drewnianych niesłychanie ważną kwestią jest łączenie ze sobą poszczególnych elementów. Takie połączenie musi być wytrzymałe i trwałe - w innym wypadku budynek może nie zapewniać bezpieczeństwa! Nie jest to jednak skomplikowane zadanie - dzięki zastosowaniu wkrętów ciesielskich można w prosty sposób połączyć drewniane części tak, by mogły pełnić swoją funkcję przez długi czas. 

Wkręty ciesielskie - dlaczego są niezbędne?

Gdy budujemy z drewna, zależy nam na ścisłym przyleganiu elementów, z których wykonany jest nasz obiekt. Nie sposób tego dokonać bez zastosowania odpowiedniego rodzaju wkrętów ciesielskich, które są uniwersalnymi, trwałymi łącznikami. Dzięki swojej wytrzymałości, wkręty ciesielskie trwale spajają elementy wymagające połączenia, a w przypadku wkrętów wykonanych ze stali nierdzewnej - nie niszczą się pod wpływem złych warunków atmosferycznych, deszczu, śniegu, wiatru lub upałów. 

Wkręty ciesielskie znajdują zastosowanie w przydomowych warsztatach, ale są również wykorzystywane przez profesjonalne firmy budowlane. Są najprostszym sposobem na łączenie ze sobą kawałków drewna - bez konieczności dociskania! Dzięki temu, że większość wkrętów ma podane parametry, możemy łatwo dobrać odpowiednie dla swoich potrzeb. Najczęściej stosowane są wkręty ciesielskie ocynkowane - które sprawdzają się jednak tylko w środowisku suchym, czyli na przykład we wnętrzach. Łeb najpopularniejszych wkrętów przyjmuje kształt stożkowy lub talerzykowy. 

Kształty wkrętów: wkręty stożkowe 

Kształt wkrętów w znaczący sposób wpływa na ich zastosowanie. Wkręty z łbem stożkowym (czyli po prostu wkręty stożkowe) stosowane są do łączenia elementów, w których dążymy do zlicowania łba z powierzchnią. Wkręty z łbem talerzykowym są za to znacznie bardziej odporne na przeciągnięcie łba. 

Wkręty są prostym, naturalnym, używanym od lat rozwiązaniem. Tradycyjnie stosuje się je do wykonania więźby dachowej - czyli stelażu, na którym będzie opierał się dach. Choć wkręty ciesielskie nie są niczym nowym, a na rynku są obecne od wielu, wielu lat - nadal są podstawowym wyposażeniem na każdej budowie. Ich stosowanie jest niesamowicie proste - nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności. 

Jeśli budujemy jakąkolwiek konstrukcję drewnianą - z pewnością będzie nas czekać skręcanie dwóch belek drewnianych. W każdym takim przypadku potrzebny będzie nam wkręt ciesielski - niezbędny do tworzenia złączy ciesielskich. Wkręty ciesielskie oczywiście nie są drogie ani trudno dostępne: będzie je miał w ofercie każdy renomowany sklep budowlany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.