Wiadomości z Orzesza

Działania "Bezpieczny pieszy"

  • Dodano: 2024-02-27 14:15

27 lutego do godziny 20:00 mikołowscy policjanci przeprowadzają na terenie miasta i powiatu działania pod nazwą "Bezpieczny Pieszy". Zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych oraz bacznie przyglądają się, czy sami piesi nie łamią zasad ruchu drogowego.

Działania "Bezpieczny pieszy"

Po raz kolejny policjanci apelują do kierowców i pieszych o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, połączenie rozsądku i rozwagi, może uchronić przed kalectwem czy utratą życia. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na wszystkich użytkownikach dróg. Należy też pamiętać o tym, że fakt korzystania z oznakowanego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje on zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim dla samego siebie. Przechodzień musi wykazać się rozsądkiem, ostrożnością oraz wyobraźnią, ponieważ w konfrontacji z samochodem nie ma szans. Pieszy, który ma na sobie ubranie w ciemnych kolorach i nie posiada na odzieży wierzchniej elementów odblaskowych, dostrzegany jest przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym). Przepis ten nabiera szczególnego znaczenia w porze zimowej. Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, ponieważ w tracie zderzenia z pojazdem nic go nie chroni. Kierowca może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, czy choćby karoserię samochodu. W wielu przypadkach bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego.

Niestety często sami piesi stwarzają ryzykowne sytuacje, między innymi, przechodząc w miejscach niedozwolonych, nie stosując się do sygnalizacji świetlnej czy korzystając z telefonu komórkowego wchodzą wprost pod nadjeżdżający samochód.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również