Wiadomości z Orzesza

Dziś obchodzimy Katarzynki - święto skierowane do panów!

  • Dodano: 2023-11-24 08:00, aktualizacja: 2023-11-24 12:09

Panowie, prosimy o uwagę, bo właśnie dziś obchodzimy święto stworzone właśnie dla was! Katarzynki to męski odpowiednik Andrzejek – w ten dzień kawalerowie wróżą sobie wzajemnie, aby dowiedzieć się jak najwięcej o swoich przyszłych małżonkach!

Święto specjalnie dla kawalerów

Katarzynki to, w porównaniu do Andrzejek obchodzonych 30 listopada, nieco zapomniane święto. Obchody rozpoczynają się 24 listopada wieczorem, kiedy to kawalerowie siadają wspólnie i rozpoczynają wróżby – najczęściej dotyczą one ślubu i odnalezienia odpowiedniej partnerki życiowej. W XVIII i XIX wieku zarówno Andrzejki, jak i Katarzynki, były bardzo chętnie celebrowane, szczególnie na wsiach.

Dlaczego Katarzynki?

Nazwa święta została zaczerpnięta od św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać wspaniałą kobietę i w przyszłości stworzyć z nią szczęśliwy związek. Losy św. Katarzyny nie są do końca znane – najprawdopodobniej była ona młodą dziewczyną, pochodzącą z bogatej rodziny z Aleksandrii. Miała być wyjątkowo piękna i mądra, ale zrezygnowała z zamążpójścia na rzecz ślubów czystości. W wieku 18 lat zmarła śmiercią męczeńską. 

Jak wróżyć w Katarzynki?

Jakie wróżby organizowano na Katarzynki? Jedną z nich było umieszczenie ptasiego pióra pod poduszką – wówczas w snach kawalera miał pojawić się ptak, który miał symbolizować jego przyszłą żonę. Jeżeli była to biała kura, miał poślubić młodą dziewczynę, a gdy czarna – wdowę. Kura z kurczakami symbolizowała wdowę z dziećmi, sowa mądrą, lecz nieurodziwą wybrankę a gołąb – piękną, lecz niemądrą. Najgorszym znakiem był siwy koń – oznaczał, że kawaler pozostanie nim już do końca życia.

Pod poduszkami kawalerów pojawiały się nie tylko ptasie pióra, lecz również damska bielizna! Miała ona umacniać czar i sprawić, że wróżby będą bardziej rzeczywiste.

Organizowano także wróżby z kubkami; do każdego z nich wkładano inny element – obrączkę, zwiastującą ożenek, monetę będącą symbolem bogactwa oraz kłos, który symbolizuje dobrostan. Jeden z kubków pozostawał pusty – ten kawaler, który go wylosował, chwilowo nie mógł liczyć ani na zmianę stanu cywilnego, bogactwo ani dobrostan.

Czy współcześnie obchodzi się Katarzynki?

Niestety święto kawalerów zostało zapomniane na rzecz Andrzejek, w które wróżą sobie zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby obchodzić oba święta osobno – to wspaniała okazja do świetnej zabawy z przyjaciółmi!

Komentarze (2)    dodaj »

  • Ona

    Tutaj więcej w tym temacie https://orzesze.com.pl/i,zglos-rodzine-do-szlachetnej-paczki,200274,818084.html

  • Ostrowski Daniel

    Chciałbym dodać osobę do szlachetnej paczki potrzebuje pomocy brakuje jej lodówki garnków osoba jest chora ma schizofrenia padaczka

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również