Wiadomości z Orzesza

Innowacyjny zestaw polowy

  • Dodano: 2020-09-14 06:30, aktualizacja: 2020-09-13 17:58

Innowacyjny polowy zestaw do zasilania stworzony przez żołnierza 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej został po raz pierwszy zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego na Targach Kielce.

Zadaniem urządzenia jest magazynowanie energii elektrycznej pobieranej z modułu solarnego, możliwość zasilania, ładowania różnych urządzeń będących na wyposażeniu Wojska Polskiego a w szczególności Wojsk Obrony Terytorialnej. Główne ładowanie urządzenia możliwe jest za pomocą modułu solarnego w czasie od 2-3 godzin, jak również dzięki zastosowaniu przetwornicy wysokiej jakości, istnieje możliwość ładowania modułu zasilania w pojeździe z gniazda zapalniczki lub bezpośrednio z akumulatorów w czasie 1 godziny. Urządzenie posiada: możliwość zasilania radiostacji, oświetlenia LED, urządzeń GSM a dzięki podgrzewaczowi istnieje możliwość podgrzania puszek oraz racji żywnościowych będących na wyposażeniu sekcji blp.

Jak podkreśla twórca urządzenia, mł. chor. Artur Natkański, pomysł na urządzenie zrodził się w jego głowie z potrzeby chwili.

- Podczas zajęć rotacyjnych oraz poligonowych zaistniała potrzeba stabilnego zasilania i stąd ten pomysł. Mam nadzieję, że urządzenie to zostanie wdrożone jak najszybciej do wszystkich Brygad Obrony Terytorialnej. Urządzenia w wersji testowej doskonale sprawdziły się na zajęciach w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej jak i podczas szkoleń pilotażowej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K9 WOT. To właśnie w samochodzie sztabowym tej grupy chcielibyśmy zamontować jedno z pierwszych takich urządzeń, bo jak już teraz widzimy, świetnie się sprawdzi w czasie akcji- mówi twórca.

Oprócz wersji mobilnej dla sekcji lekkiej piechoty, mł. chor. Natkański stworzył także wersję stacjonarną, która po zamontowaniu na pojeździe zastępuje agregat prądotwórczy i obsługuje wszystkie urządzenia

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również