Wiadomości z Orzesza

Jak efektywnie pracować zdalnie? 5 praktycznych wskazówek

  • Dodano: 2020-07-29 12:30

Praca zdalna w ostatnich miesiącach stała się bardzo popularna, ze względu na epidemię koronawirusa. Wykonywanie swoich obowiązków z domu jest bardzo wygodną alternatywą dla pracy stacjonarnej w biurze, między innymi ze względu na brak uciążliwych dojazdów. Praca zdalna nie zawsze jest jednak efektywna. Prezentujemy 5 praktycznych wskazówek na efektywniejszą pracę z domu.

1. Stwórz odpowiednie warunki pracy

Podstawą efektywnej pracy zdalnej jest stworzenie odpowiednich warunków do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Oznacza to, że konieczne jest przeznaczenie jednego pokoju na gabinet, w którym znajdzie się wygodne biurko, komfortowy fotel, a także laptop lub komputer stacjonarny. W przypadku osób, które nie mają w mieszkaniu wolnego pokoju, możliwe jest wydzielenie przestrzeni do pracy w salonie lub w sypialni. Warto pamiętać o tym, że praca w Tychach, Warszawie, czy Krakowie, w formie stacjonarnej nie wymagała organizowania sobie w domu odpowiednich warunków, jednak w przypadku pracy z domu jest to konieczne. Dobrze sprawdzić dodatkowo artykuł: Praca w Tychach - jakich pracowników poszukują pracodawcy?

2. Wyznacz godziny swojej pracy

Kolejnym ważnym aspektem pracy zdalnej jest wyznaczenie godzin na swoje obowiązki zawodowe. Określenie ram czasowych jest bardzo pomocne i pozwala na zachowanie zdrowia psychicznego i fizycznego. W przypadku pracy zdalnej najlepiej nastawić się na efekty, a nie na czas. Oznacza to, że nie ma konieczności pracowania codziennie 8 godzin między 9 a 17, tylko lepiej jest wyznaczyć godziny odpowiednie dla siebie. Osoby, które wolą wstać wcześniej, mogą zaczynać o godzinie 7 i kończyć już o 13, a ci, dla których wygodniejsza jest praca popołudniowa, mogą zdecydować się na inne godziny pracy. W przypadku zdalnego wykonywania obowiązków lepiej wybrać sobie stały model codziennego funkcjonowania, a więc pobudka o godzinie 8, śniadanie, praca o 8.30 i tak dalej. W ten sposób możliwe jest zachowanie stabilizacji. 

3. Ustal przerwy w ciągu dnia pracy

Przerwy są konieczne, dlatego nie należy z nich rezygnować. W trakcie wykonywania zadań zawodowych konieczne jest całkowite poświęcenie się pracy, a w trakcie przerw można zarówno zjeść posiłek, jak i wyjść na balkon, wypić kawę, czy też przeglądnąć media społecznościowe. Dodatkowo warto zadbać o to, aby nie pracować w piżamie, ponieważ sprawia to, że cały dzień jest pocięty na kawałki i w ogóle nie widać przerw od obowiązków zawodowych. 

4. Zachowaj równowagę między pracą i życiem osobistym

W trakcie pracy należy wykonywać obowiązki zawodowe, a po zakończeniu spraw zawodowych warto skoncentrować się na odpoczynku i życiu rodzinnym, osobistym lub zainteresowaniach i hobby. W ten sposób możliwe jest zachowanie równowagi między pracą i życiem osobistym. Określenie ram czasowych i przerw pomaga właśnie w tym, a dodatkowo należy zadbać o to, aby w godzinach pracy nie pojawiały się dystraktory, czyli elementy przeszkadzające w efektywnym działaniu. Podobnie jest w przypadku pracy w łóżku - może jest to wygodne, jednak sprawia, że w żadnym wypadku nie ma oddzielenia między sferą snu i wypoczynku oraz sferą pracy. 

5. Dbaj o aktywność fizyczną w pracy zdalnej

Praca w pozycji siedzącej jest niezdrowa dla kręgosłupa, może powodować tycie, a także bóle karku i pleców. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o aktywność fizyczną, na przykład wykonywania ćwiczeń w trakcie przerw, jeżdżenie na rowerze po południu, oraz chodzenie na dłuższe spacery. Takie działania spowodują, że polepszy się zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Okazuje się, że 30 minut ćwiczeń dziennie poprawia samopoczucie oraz sylwetkę. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.