Wiadomości z Orzesza

Jak powinna przebiegać dezynfekcja w gabinecie medycznym?

  • Dodano: 2023-02-27 07:45, aktualizacja: 2023-02-27 07:46

Postępowanie zgodnie z wyznaczonymi procedurami oraz przeprowadzanie dokładnej dezynfekcji w gabinecie medycznym stanowią istotne aspekty w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się szkodliwych drobnoustrojów i profilaktyce zakażeń. W celu zagwarantowania pacjentom oraz personelowi medycznemu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i higieny, placówki medyczne muszą wykorzystywać specjalistyczne środki dezynfekujące. Dowiedz się więcej o tym, jak powinna przebiegać dezynfekcja w gabinecie medycznym!

Słowem wstępu: czym jest dezynfekcja?

Zabieg, który opiera się na działaniach mających zniszczyć drobnoustroje oraz ich przetrwalniki znajdujące się na powierzchniach użytkowych czy przedmiotach określany jest jako dezynfekcja. Wyróżnia się przy tym trzy jej rodzaje.

Dezynfekcja fizyczna to zdecydowanie najszybszy sposób odkażania dużych medycznych powierzchni. Aby ją przeprowadzić, wykorzystuje się specjalne lampy bakteriobójcze lub UV, jak i stosuje się metodę ozonowania. Chemiczna dezynfekcja opiera się natomiast na wykorzystaniu środków chemicznych posiadających alkohol bądź związki chloru. Jeśli chodzi z kolei o najmniej inwazyjną metodę, jest nią dezynfekcja chemiczno-termiczna – stosowana jest ona w sytuacji, gdy wcześniej wspomniane sposoby mogą uszkodzić przedmioty lub powierzchnie. Wykorzystuje się do niej wodę oraz środki chemiczne charakteryzujące się niskim stężeniem.

Środki do dezynfekcji gabinetu medycznego – które są niezbędne?

Wśród środków do dezynfekcji w gabinecie medycznym powinny znaleźć się zarówno preparaty nieinwazyjne, które sprawdzą się do elementów wyposażenia, takich jak fotele zabiegowe czy narzędzia medyczne, a także produkty do dezynfekcji innych powierzchni, to znaczy blatów, ścian i klamek.

Aby zdezynfekować duże powierzchnie medyczne, można wykorzystać wiele różnorodnych preparatów – przykładowo środki chlorowe. Można ich używać również w przypadku pojawienia się biologicznych zabrudzeń. Przy trudno dostępnych powierzchniach o niewielkiej wielkości zalecane jest natomiast stosowanie preparatów bazujących na alkoholu. Są one cenione z uwagi na szybkość oraz szerokie spektrum działania. Można przy tym z powodzeniem wykorzystać środki w formie aerozolu oraz chusteczki nasączane dezynfekującym produktem.

Skuteczna dezynfekcja w gabinecie medycznym jest możliwa tylko przy wykorzystaniu wysokojakościowych preparatów. Sprawdź niezawodne środki do dezynfekcji oraz akcesoria ułatwiające ich rozprowadzanie: https://mercant.pl/dezynfekcja,cp34,pl.html.

Dezynfekcja w gabinecie medycznym – na co zwrócić uwagę?

Należy zaznaczyć, że nie tylko środki dezynfekujące odgrywają kluczową rolę podczas dezynfekcji. Cała procedura powinna być przeprowadzona zgodnie z określonymi wytycznymi.

Twarde, zmywalne powierzchnie – jak je dezynfekować?

Powierzchnie twarde i zmywalne to m.in. fotele zabiegowe i leżanki, sprzęt medyczny, blaty oraz klamki. Elementy te należy myć oraz dezynfekować co najmniej raz dziennie, koniecznie po każdym zabiegu. Aby przeprowadzić dezynfekcję, należy uprzednio założyć ochronną odzież i przygotować akcesoria: mopy, ściereczki i wózek. Następnie należy przygotować roztwór preparatu do mycia. Wtedy można rozpocząć zmywanie lub przecieranie powierzchni – do mebli i ścian należy użyć ścierek, a do powierzchni podłogowych płaskich mopów. Brudny mop należy ściągnąć, dociskając go nogą, by potem włożyć go ze ściereczką do worka.

Po zakończeniu tych czynności, należy zamoczyć nową ściereczkę lub mopa w roztworze środka myjąco-dezynfekującego i wszystko powtórzyć. Na końcu niezbędne jest pozostawienie powierzchni na okres wskazany przez producenta środka, zdjęcie ochronnej odzieży, umycie oraz dezynfekcja rąk.

Powierzchnie małe i trudno dostępne – dezynfekcja

Aby zdezynfekować małe, trudno dostępne powierzchnie, warto wykorzystać nasączane chusteczki bądź preparaty w sprayu. Przed rozpoczęciem tych czynności konieczne jest założenie odzieży ochronnej oraz naniesienie na powierzchnię preparatu dezynfekującego. Niezbędne jest upewnienie się, że całość powierzchni została równomiernie pokryta środkiem – wtedy można pozostawić całość na czas określony przez producenta preparatu. Nie należy wycierać uprzednio zdezynfekowanej powierzchni. Końcowym krokiem jest zdjęcie ochronnej odzieży, umycie i dezynfekcja dłoni.

Skuteczna dezynfekcja w gabinecie medycznym stanowi podstawowe działanie, które pozwala ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się szkodliwych drobnoustrojów. Należy do tego wykorzystywać wysokojakościowe środki dezynfekujące oraz postępować zgodnie z określonymi zasadami.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.