Wiadomości z Orzesza

Jak pozbyć się kuny ze strychu? Co działa, a czego unikać?

  • Dodano: 2020-06-15 10:15

Kuna domowa – na pierwszy rzut oka sympatyczny łobuz, przy bliższym poznaniu okazuje się często uciążliwym szkodnikiem. Do tego jest niewielka i zwinna, więc z łatwością dostanie się do domu nawet przez niewielkie szczeliny. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się kun, a internet jest pełen różnych porad – niestety czasem drastycznych. Podpowiadamy, jak pozbyć się kun w skuteczny, a przy tym humanitarny sposób.

Jak pozbyć się kun ze strychu – i dlaczego lepiej wypłoszyć, niż wytępić?

Wiele osób podchodzi do problemu kun w drastyczny sposób, szukając sposobów na wytępienie tych zwierząt. Niektóre z nich są drastyczne, na przykład wytrucie. Warto jednak wiedzieć, że takie metody są nie tylko okrutne, ale także niezgodne z prawem – kuny są objęte ochroną, dlatego lepiej zastanowić się nad bardziej humanitarnymi sposobami. Wyłapanie kun z pomocą żywołapek może nie jest najprostszą metodą, ale pozwala na pozbycie się szkodników, nie wyrządzając im krzywdy. Wiele osób decyduje się też na instalację odstraszaczy ultradźwiękowych, emitujących niesłyszalny dla człowieka dźwięk. Warto jednak upewnić się, czy nie zakłóci pracy czułych urządzeń, takich jak rozruszniki serca, i czy nie będzie przy okazji niepokoił domowych psów lub kotów. Dostępne są także odstraszacze zapachowe, ale zdarza się, że mają na tyle nieprzyjemny zapach, że uprzykrzają życie domownikom.

Jak pozbyć się kun i zapobiec ponownym wizytom?

Jeżeli mamy pewność, że w domu nie ma już kun, warto zabezpieczyć dom przed ich ponownym pojawieniem się. Istnieją firmy specjalizujące się w zabezpieczaniu domów przed kunami, np. https://stropodachy.com.pl/jak-pozbyc-sie-kuny/. Niektóre z nich wykonują także inne usługi, takie jak naprawa lub wymiana izolacji zniszczonej przez kuny. Przede wszystkim po wypłoszeniu kun warto zadbać o to, by nie wróciły – a więc zatkać dziury, którymi mogłyby dostać się do domu, a większe otwory, np. wentylacyjne, zabezpieczyć drobna siatką. Dobrze też jest osiatkować okna – zabezpieczą dom podczas letnich upałów, a przy okazji zwiększą bezpieczeństwo dzieci lub zwierząt domowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.