Wiadomości z Orzesza

Jaki sprzęt wybrać do domowej destylacji alkoholu?

  • Dodano: 2023-10-05 14:15, aktualizacja: 2023-10-06 14:09

W domowych warunkach da się zrobić nawet alkohol o wysokiej mocy, trzeba jednak mieć do tego odpowiednią aparaturę – jej model musi być dostosowany do rodzaju wytwarzanego alkoholu oraz skali planowanej produkcji. Zakup sprzętu do destylacji jest całkowicie legalny, nie trzeba więc kombinować z destylatorami własnej roboty, ale zgodnie z obecnymi przepisami bez zezwolenia wolno robić tylko lekkie alkohole oraz trunki na bazie alkoholu etylowego kupionego w sklepie. Z odpowiednim zezwoleniem można też robić własne nastawy i zaciery.

Co jest lepsze – destylator czy kolumna?

Zarówno destylator, jak i kolumna rektyfikacyjna, są przeznaczone do robienia alkoholu w domowych warunkach. Różnica jest nie tyle w jakości produkowanego alkoholu, ile w jego rodzaju. Pot-Still służy destylacji prostej – podczas procesu produkcji odparowywanie alkoholu z nastawu odbywa się tylko jeden raz, po czym zaczyna się faza skraplania destylatu. Właśnie dlatego, że odparowywanie jest jednorazowe, w destylacie zachowuje się wiele związków smakowych i aromatycznych, a osiągana moc jest stosunkowo niska, choć oczywiście końcowy efekt zależy od umiejętności i preferencji osoby zajmującej się destylacją.

W kolumnie rektyfikacyjnej ciecz również zostaje odparowana i skroplona, ale odbiera się jedynie jej część, a reszta przechodzi ten proces ponownie, aż do osiągnięcia czystego, pozbawionego smaku i zapachu spirytusu o maksymalnej mocy 96 procent. Jeśli zatem głównym produktem ma być mocny, czysty spirytus, najlepszym rozwiązaniem będzie kolumna rektyfikacyjna, natomiast do robienia destylatów smakowych poleca się zakup destylatora typu Pot-Still.

Na jakie dane parametry zwracać uwagę?

Wysokiej klasy, wydajny sprzęt do destylacji jest najczęściej zrobiony z miedzi, tak jak np. kolumna dostępna na https://dobrydestylator.pl/kolumna-klasyczna-fi-54. Jeśli chodzi o tempo destylacji, to zależy ono od średnicy rury. Minimalnie powinno być to 50 mm, co pozwala destylować spirytus z szybkością ok. 1 litr/h. Modele ze średnicą 70-80 mm są w stanie osiągnąć wydajność na poziomie 2-2.5 litrów/h. W warunkach domowych średnica większa niż 80 mm nie ma ekonomicznego uzasadnienia, chyba że w planach jest produkcja na użytek komercyjny.

Wysokość rury w Pot-Stillu może wynosić raptem 30 cm, ale gdy zamierzamy przerabiać takim destylatorem także nastawy cukrowe, rura powinna mieć ok. 70 cm. Minimum dla kolumny rektyfikacyjnej to natomiast 100 cm, jeśli jednak da się ustawić w domu wyższy sprzęt, warto wybrać model mający 120 cm, czy nawet 140 cm. Duży kocioł przydaje się przy produkcji większych ilości alkoholu, i trzeba mieć na uwadze, że im pojemniejszy zbiornik, tym większa powinna być średnica rury.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.