Jesteś na etapie wykańczania nieruchomości i zastanawiasz się, jakie ogrzewanie sprawdzi się najlepiej. Nasza propozycja to ogrzewanie podłogowe, które zamontowane jest w głębszych warstwach podłogi. Dzięki temu współczynnik przewodzenia ciepła wzrasta, a temperatura jest jednostajna w ogrzewanych pomieszczeniach.
- Jak ogrzać pomieszczenia mieszkalne — co musisz wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?
- Skuteczna izolacja termiczna — jak się przygotować do montażu ogrzewania podłogowego?
- Dobierz rodzaj i grubość styropianu do instalacji — właściwości izolacyjne styropianu
Jak ogrzać pomieszczenia mieszkalne — co musisz wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?
Ogrzewanie podłogowe to nowoczesny system grzewczy, który coraz częściej wykorzystywany jest na etapie wykańczania domów i mieszkań. Przede wszystkim polega na umieszczeniu elementów grzewczych bezpośrednio pod powierzchnią podłogi, dzięki czemu w pomieszczeniu utrzymuje się ciepło. W odróżnieniu od tradycyjnych kaloryferów, które ogrzewają powietrze wokół siebie, ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie promieniowania cieplnego, co pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła w całym pomieszczeniu.
Ten rodzaj ogrzewania jest nie tylko estetyczny, ponieważ eliminuje konieczność montowania grzejników, ale także bardziej efektywny energetycznie. Ciepło jest rozprowadzane równomiernie, co zapewnia komfort cieplny przy niższej temperaturze powietrza. Decydując się na montaż instalacji wykorzystaj styropian pod ogrzewanie podłogowe Knauf i ciesz się wysoką jakością wykonania i wytrzymałość styropianu.
Skuteczna izolacja termiczna — jak się przygotować do montażu ogrzewania podłogowego?
Chcesz zainstalować u siebie ogrzewanie podłogowe? Zacznij od dokładnego zaplanowania i stworzenia projektu instalacji cieplnej. Niezbędne będzie przygotowanie podłoża, które musi być czyste, suche i równe. Następnie na podłoże układa się warstwę izolacyjną, która zapobiega utracie ciepła w dół. W tym przypadku najlepszy może okazać się styropian podłogowy.
Nie bez znaczenia jest oczywiście rozłożenie rur grzewczych lub kabli elektrycznych w przypadku systemu elektrycznego. Rury układa się zgodnie z określonym schematem, aby zapewnić równomierne ogrzewanie. Na tym etapie istotne jest również zabezpieczenie systemu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Po zamontowaniu elementów grzewczych, całość będziesz musiał zalać wylewką betonową lub anhydrytową, która stanowi warstwę akumulującą ciepło. Po stwardnieniu wylewki możesz przystąpić do montażu wykończenia podłogi. Podczas prac mających na celu stworzenie instalacji cieplnej podłogowej, zwróć szczególną uwagę za jakość zastosowanych materiałów. Sprawdź, jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe będzie najlepszym wyborem.
Dobierz rodzaj i grubość styropianu do instalacji — właściwości izolacyjne styropianu
Styropian pełni rolę izolacji termicznej, która zapobiega utracie ciepła w dół, co jest szczególnie ważne w przypadku ogrzewania podłogowego. Najlepszym wyborem jest styropian, który ma niski współczynnik przenikania ciepła. Styropian EPS jest często stosowany ze względu na swoje doskonałe właściwości izolacyjne i wytrzymałość na obciążenia mechaniczne. Dla zapewnienia optymalnej izolacji termicznej, grubość styropianu powinna wynosić co najmniej 5 cm. W przypadku większych strat ciepła np. na parterze budynku możesz zastosować grubszą warstwę izolacji.
Instalacja ogrzewania podłogowego niesie za sobą wile korzyści. Istotne jest jednak, aby przygotować odpowiednio podłoże, dzięki czemu zwiększysz efektywność ogrzewania.