Wiadomości z Orzesza

Jakie parametry powinien mieć dobry destylator?

  • Dodano: 2024-04-03 09:30

Destylator służy do produkcji alkoholu. Nie zawsze musi mieć potężną wydajność, niemniej na bardzo tanim, słabej jakości sprzęcie nie uda się zrobić smacznych i odpowiednio mocnych trunków. Jakie więc powinny być parametry aparatury do destylacji?

Wysokość destylatora

Destylatory do produkcji trunków smakowych z owoców czy zbóż, nie muszą być bardzo wysokie, zależy to jednak od rodzaju produkowanych alkoholi. Niektóre PotStille mają raptem 30 cm wysokości, a i tak spełniają swoje zadanie produkując świetnej jakości alkohole. Sprzęt o bardziej wszechstronnym zastosowaniu, który będzie służył nie tylko do trunków smakowych, ale także do przerobienia nastawów cukrowych (na popularny bimber), musi mieć przynajmniej 70 cm wysokości.

Kolumny rektyfikacyjne, które służą do produkcji czystego spirytusu o maksymalnej mocy, powinny natomiast być wysokie na 120-140 cm lub więcej – absolutne minimum to 100 cm. Jeśli w pomieszczeniu nie da się ustawić tak wysokiej kolumny, warto zainteresować się modelem Aabratek, dostępnym np. na dobrydestylator.pl/kolumna-aabratek-fi-54. Kolumny tego typu są częściowo pochylone, dzięki czemu zajmują mniej miejsca, ale działają równie dobrze co kolumny klasyczne pionowe. Więcej o takim sprzęcie: dobrydestylator.pl.

Pojemność kotła

Aparatura do destylacji musi być wyposażona w kocioł. Obecnie poleca się przede wszystkim kotły elektryczne, dużo bezpieczniejsze w obsłudze od kotłów ustawianych na taboretach gazowych. Pojemność dobieramy stosownie do wysokości i średnicy destylatora. Bardzo ważne jest również to, by wyjście z kotła miało co najmniej taką samą średnicę co rura destylatora, w przeciwnym razie aparatura może nie pracować z pełną wydajnością.

Odpowiednia średnica

Średnica destylatora to parametr opisujący szerokość rury wychodzącej z kotła. Im większa jest ta średnica, tym szybsza destylacja, ale przy produkcji na małą skalę nie trzeba inwestować w super wydajny sprzęt – wystarczy rura o szerokości 50-60 mm. Dla popularnej średnicy fi 54 tempo destylacji na spirytus wynosi ok. 1 litr/h, dla smakówek to ok. 2 litry/h. Natomiast na kolumnie o średnicy fi 76, tempo destylacji będzie w przybliżeniu 2x szybsze.

Czy destylator musi być miedziany?

Destylatory ze stali nierdzewnej są tańsze i w razie czego łatwiej je samodzielnie naprawić lub rozbudować. Miedź ma jednak o wiele lepsze właściwości, co przekłada się na szlachetniejszy smak wyprodukowanych alkoholi. Do tego miedź skuteczniej „wychwytuje” szkodliwe związki chemiczne jak np. siarczany, nie koroduje, a także lepiej przewodzi ciepło, co pozwala ograniczyć zużycie wody i energii elektrycznej.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.