Nauczyciele przedmiotów zawodowych, mechanicy, magazynierzy, murarze – to tylko kilka z obszernej listy pracowników poszukiwanych przez firmy w powiecie mikołowskim. Kto jeszcze ma sporą szansę na pracę w Orzeszu? Prezentujemy wyniki prognozy zapotrzebowania kadrowego w 2023 r. – Barometr Zawodów.
Praca w powiecie mikołowskim od ręki
Rozległy powiat mikołowski należy do tych o najniższym wskaźniku bezrobocia w całym regionie Śląska. Jak podał GUS, w końcu maja br. stopa bezrobocia w powiecie wynosiła tylko 2,7%, była więc niższa zarówno od poziomu wskaźnika w Śląskiem (3,7%), jak i od ogólnopolskiej stopy bezrobocia (5,1%). Dobre perspektywy na pracę mają w szczególności osoby wykonujące tzw. zawody deficytowe w powiecie. Są to te profesje, których dotyczy spora liczba ofert pracy dostępnych u urzędzie pracy, przy niewielkiej liczbie chętnych do podjęcia zatrudnienia.
Zgodnie z najnowszymi wynikami badania, w powiecie mikołowskim jest aż 25 deficytowych grup zawodów. Braki kadrowe widać szczególnie w zakładach przemysłowych, firmach budowlanych, ale nie tylko. Podobnie jak w wielu częściach Polski, także tutaj pracę od ręki znajdą specjaliści IT. Ogólnie rosnące zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze i medyczne, a także zwiększająca się w społeczeństwie świadomość w zakresie zdrowia psychicznego, przekładają się na spore zapotrzebowanie na psychologów. Łatwo dostępna jest też praca dla Ukraińców. Szansę na etat mają także ci kandydaci, którzy nie posługują się biegle językiem polskim, wiele ofert dotyczy bowiem prostych prac fizycznych.
W 2023 r. powiecie mikołowskim prognozowany jest deficyt chętnych do pracy:
- w IT – programistów, twórców i administratorów baz danych,
- w edukacji – nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu, nauczycieli przedszkoli, wychowawców, asystentów,
- w usługach opiekuńczo-medycznych, pomocy społecznej i służbach – psychologów i psychoterapeutów, opiekunów osób starszych i z niepełnosprawnością, pracowników służb mundurowych, pracowników socjalnych,
- w usługach gastronomicznych i produkcji żywności – piekarzy, przetwórców mięsa i ryb, pomocy kuchennych,
- w przemyśle, motoryzacji – elektryków, elektromechaniów, mechaników samochodowych, blacharzy, lakierników samochodowych, monterów maszyn i urządzeń, ślusarzy, pracowników fizycznych w produkcji i do prac prostych,
- w budownictwie – robotników prac wykończeniowych, robotników ogólnobudowlanych, murarzy i tynkarz, brukarzy,
- w transporcie i magazynowaniu – kierowców ciężarówek, magazynierów.
Oferty pracy Orzesze – gdzie je znaleźć w 2023 r.?
Aktualne ogłoszenia typu praca Orzesze bądź praca w województwie śląskim publikowane są na Praca.pl. Jest to ogólnopolska platforma rekrutacyjna, dająca dostęp do setek propozycji zatrudnienia od pracodawców z regionu.Przykładowo, w lipcu br. dostępnych jest ponad 260 ogłoszeń z Orzesza i okolic. Skorzystanie z dobrego serwisu rekrutacyjnego ma też inne zalety. Portal daje dostęp do narzędzi ułatwiających szukanie pracy i przygotowanie się do procesu rekrutacji. Są to chociażby Kreator CV online, Job Alert wysyłający powiadomienia o nowych rekrutacjach czy Kalkulator Wynagrodzeń.
Ciekawe ogłoszenia znaleźć można także w mediach społecznościowych. Warto w pierwszej kolejności postawić na grupy i profile renomowanego portalu pracy. Z dużą ostrożnością i zdrowym rozsądkiem warto zaś podchodzić do prywatnych anonsów publikowanych w innych miejscach, szczególnie, jeśli ogłoszeniodawca ukrywa dane firmy albo obiecuje bardzo wysokie zarobki przy minimalnym wkładzie pracy.
Nowe ogłoszenia z okolic Orzesza można znaleźć też w Centralnej Bazie Ofert Pracy. Jest to platforma koncentrująca oferty z powiatowych urzędów pracy w całej Polsce. W szczególności zaleca się korzystanie z niej osobom celującym w pracę dla uchodźców, gdyż CBOP ma ukraińską i rosyjską wersję językową.