Wiadomości z Orzesza

Kapsuła Czasu zakopana. Mieszkańcy Orzesza otworzą ją za 40 lat

  • Dodano: 2022-09-21 06:30, aktualizacja: 2022-09-20 18:48

Na nowym skwerze w Orzeszu Woszczycach została wkopana Kapsuła Czasu, która upamiętniła obchody 60-lecia nadania Orzeszu praw miejskich. Mieszkańcy otworzą ją za 40 lat.

Uroczystość z udziałem władz samorządowych i mieszkańców odbyła się 13 września na skwerze miejskim w Orzeszu Woszczycach. Umieszczono tu kamień, a na nim tablicę upamiętniającą to wydarzenie.

Widnieje na niej napis:

"Skwer Miejski zrewitalizowany z Funduszu Sołeckiego Sołectwa Woszczyce. Kapsuła Czasu umieszczona z okazji upamiętnienia 60 rocznicy nadania Orzeszu praw miejskich. Kapsułę otworzyć 7 lipca 2062 w 100 rocznicę."

Co znalazło się w kapsule?

Zawartość kapsuły może być ciekawą wiadomością dla przyszłych pokoleń. Jej tworzenie nawiązuje do tradycji gromadzenia i przechowywania pamiątek z okazji ważnych wydarzeń i przekazywania ich potomnym. W kapsule znalazły się m.in.: zdjęcia Orzesza i wydarzeń jakie mają tu miejsce, informacje dotyczące historii naszego miasta, ciekawostki z nim związane, maseczka jako nawiązanie do pandemii, bryła węgla, przepisy na wypieki i przetwory przygotowane przez koło gospodyń, puzzle z fotografiami naszego miasta oraz list Mirosława Blaskiego, Burmistrza Orzesza skierowany do przyszłych pokoleń.

- Kapsuła Czasu to symboliczny pomost pomiędzy teraźniejszością, a przyszłością. Pokazuje, że mieszkańcy Orzesza daleko patrzą w ową przyszłość, zostawiając pamiątkę dla kolejnych pokoleń. Skoro trzymasz w dłoniach niniejszy list, to znaczy, że minęło 40 lat od chwili zamknięcia Kapsuły Czasu i zdeponowania jej na skwerze w Orzeszu Woszczycach. Mam nadzieję, że pozwoli Ci ona lepiej zrozumieć czasy, w których my żyliśmy – pisze Burmistrz.

W liście Mirosław Blaski wspomina o wyzwaniach jakie stawia przed nami współczesność: pandemii Covid-19, wojnie na Ukrainie, walce przeciwko planom budowy kolei dużych prędkości do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Nie chcemy projektu, który dzieli miasto, utrudnia życie, zmusza ludzi do wysiedleń, wyburzeń ich domów. Ze wszystkich sił walczymy o ojcowizny i naszą małą ojczyznę – podkreśla Mirosław Blaski.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również