Miasto Orzesze przekazuje do publicznej wiadomości listę punktów dystrybucji jodku potasu. Ewentualna dystrybucja tabletek zawierających jodek potasu wśród mieszkańców Orzesza będzie się odbywała tylko w sytuacji ogłoszonego zagrożenia.
Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu rozpocznie się z chwilą powstania zagrożenia. W przypadku awarii elektrowni jądrowej i uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu na polecenie stosownych władz zostanie uruchomiona dystrybucja tabletek z jodkiem potasu.
Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem, który blokuje wchłanianie radioaktywnego jodu, jest zależne od wieku.
- dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia – 2 tabletki (100 mg jodu),
- dzieci od 3 do 12. roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu),
- dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia – 0,5 tabletki (25 mg jodu),
- noworodki – 0,25 tabletki (12,5 mg jodu),
- kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).
Preparatu nie mogą przyjmować:
- osoby uczulone na jodek potasu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- osoby z nadczynnością tarczycy,
- osoby z zaburzeniami naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią),
- osoby z chorobami autoimmunologicznymi połączonymi ze świądem oraz pęcherzykami na skórze (opryszczkowe zapalenie skóry Duhringa).
Wskazówki dotyczące przyjmowania tabletek ze stabilnym jodem:
- Aby uzyskać odpowiednią dawkę dla niemowląt i małych dzieci, należy przełamać tabletkę wzdłuż linii podziału i podać dziecku wskazaną część tabletki.
- Tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. Dla dzieci karmionych piersią można rozkruszyć tabletki i rozpuścić je w wodzie, syropie lub innym płynie.
- Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć doustnie, niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Przyjęcie tabletek w ciągu 8 godzin od ekspozycji na działanie promieniowania nadal pozostaje korzystne.
Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów. Sytuację radiacyjną na terenie Polski można sprawdzać na mapie aktualizowanej przez Państwową Agencję Atomistyki: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/