Posiadasz oszczędności? Zatem z pewnością zastanawiasz się, jak je pomnożyć. Dobrym pomysłem jest założenie lokaty bankowej.
Lokaty bankowe to produkty, które są dostępne w ofercie banków od wielu lat. Ten fakt ma ogromne znaczenie dla ich popularności – lokata bankowa to najczęściej wybierany przez Polaków produkt pozwalający pomnażać pieniądze. Nie powinno to dziwić, jeżeli pod uwagę weźmie się fakt, że depozyty są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Rozważasz założenie lokaty bankowej? Zanim podejmiesz decyzję, powinieneś zapoznać się z aktualnym rankingiem takich produktów. W ten sposób możesz uniknąć sytuacji, gdy wybierzesz lokatę z kiepskim oprocentowanie. Aktualne zestawienie produktów znajdziesz m.in. pod tym adresem: https://www.ideabank.pl/ranking-lokat-bankowych. Mylisz się jednak, jeżeli uważasz, że zapoznanie się z rankingiem wystarczy.
Co znajdziesz i czego nie znajdziesz w rankingu?
Jako osoba zainteresowana założenie lokaty bankowej, konta oszczędnościowego czy zaciągnięciem pożyczki bankowej musisz wiedzieć, że w rankingu zawsze są uwzględniane najważniejsze informacje o poszczególnych produktach. W przypadku lokat bankowych dowiesz się m.in.:
- Jaka jest minimalna kwota, którą możesz zdeponować na lokacie. Aktualnie większość banków pozwala założyć lokatę bankową dla kwoty 500 zł.
- Na jaki okres możesz założyć lokatę. Twój zysk zależy m.in. od tego, na jak długo powierzysz pieniądze bankowy. Musisz wiedzieć, że na rynku są dostępne lokaty krótko- i długoterminowe, zatem ten punkt zawsze jest uwzględniany we wszelkich zestawieniach.
- Dla kogo jest dostępna lokata. Czy wiesz, że niektóre banki ograniczają dostęp do produktów np. klientom, którzy widnieją już w ich bazie?
Mimo że ranking niewątpliwie ci pomoże w podjęciu decyzji, to jednak musisz mieć świadomość, że w takim zestawieniu nie znajdziesz informacji np. o konsekwencji zerwania umowy. Te mogą być różne. W zależności od polityki banku możesz:
- stracić wszystkie wypracowane dotychczas odsetki,
- otrzymać jedynie część odsetek, zgodnie z zapisami znajdującymi się w umowie,
- otrzymać odsetki za czas trwania umowy.
Zakładając, że jesteś zainteresowany np. Lokatą Happy, powinieneś szczegółowo zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na tej stronie internetowej: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-happy. Tylko w ten sposób zapoznasz się ze szczegółami dotyczącymi tego produktu.
Jak założyć lokatę bankową?
Musisz wiedzieć, że banki wychodzą dziś naprzeciw oczekiwaniom klientów, dając im możliwość założenia np. lokaty bankowej nie tylko w oddziale lub placówce banku. Świetnym przykładem jest Lokata Cloud (więcej: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-cloud). Tę założysz wyłącznie za pośrednictwem bankowości internetowej lub bankowości mobilnej.
Powyższe rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że pozwala bankowi promować nowoczesne rozwiązania, z których on korzysta. Klienci również mogą zyskać, bo oprocentowanie takich produktów najczęściej jest wyższe niż tych, które są dostępne w oddziale lub placówce banku. Jako klient powinieneś o tym pamiętać.