Zmierzamy powoli ku zakończeniu 2022 roku, i już możemy wyciągnąć pewne wnioski dotyczące dynamiki rynku pierwotnego w Krakowie. Jakie lokale były na topie? Jakie tendencje jeszcze bardziej przybrały na sile i zapewne dadzą o sobie znać również w przyszłym roku?
Analizujemy trendy i rozwiewamy wątpliwości.
Metraż się liczy
Nabywcy mieszkań w nowych inwestycjach Krakowa w 2022 roku jak zawsze mieli ściśle określone preferencje, co do metrażu lokali – młode pary lub single najczęściej kupowali mieszkania o powierzchni od 30 do 40 metrów kwadratowych. Przy dobrym projekcie wnętrza nawet tak mała przestrzeń potrafi być bardzo komfortowa, a biorąc pod uwagę rosnące ceny (które, prawdę mówiąc, w 2022 roku już przekroczyły średni próg 10 500 złotych za metr kwadratowy) – niewielkie mieszkanie jest jedyną przystępną opcją dla wielu.
Co innego rodziny z dziećmi – w tej kategorii wygrywają dwu- lub trzypokojowe lokali o powierzchni od 40 do 60 metrów kwadratowych.
Nie wszyscy jednak pragną zamieszkać w okolicach centrum i coraz częściej stawiają na przestronne lokale – zwłaszcza nowe domy w Krakowie, które są sprzedawane według stawek nawet dwukrotnie niższych, niż kawalerki w obleganych dzielnicach. Zamieszkanie w domu wcale nie oznacza życia na odludziu – inwestycje jednorodzinne są coraz częściej realizowane w granicach Krakowa, zwłaszcza w dzielnicach-”sypialniach”, takich jak Prądnik Biały, Dębniki czy Wzgórza Krzesławickie.
Wszechobecny trend eko
Dążenie do bycia eko dotyczy już nie tylko szeroko pojętego odpowiedzialnego spożywania, lecz także mieszkaniówki. Nowoczesne inwestycje realizowane w Krakowie często mogą poszczycić się prawdziwym eko-podejściem: montuje się tu oświetlenie LED z czujnikami ruchu, systemy rekuperacji deszczówki, filtry antysmogowe, ładowarki aut elektrycznych (jak na przykład na osiedlu Viva Piast realizowanego na Mistrzejowicach), instalacje fotowoltaiczne, rozległe strefy zieleni w obrębie osiedli, a mieszkania są wyposażane w systemy inteligentnego domu pozwalające na obniżenie kosztów utrzymania lokali.
Wybrane krakowskie inwestycje posiadają nawet zaszczytne wyróżnienia i ekologiczne certyfikaty – jedną z takich realizacji jest wysokiej klasy kompleks Hemma Orawska słynnego dewelopera Skanska.
Komfort nie tylko w mieszkaniu
Ze statystyk kupna mieszkań wynika, że nabywcy zwracają uwagę nie tylko na lokalizację czy układ lokalu, ale też na dostępne w obrębie osiedla udogodnienia. Mieszkańcy chcą mieć pod ręką podstawową infrastrukturę, więc dostępność sklepu spożywczego, siłowni czy kawiarni bezpośrednio na osiedlu do nich jak najbardziej przemawia. W nowoczesnych osiedlach nie brakuje też stref rekreacji – w tym obiektów sportowych, takich jak siłownie pod chmurką czy wielofunkcyjne boiska. Na niektórych osiedlach też funkcjonują prywatne przedszkola i punkty odbioru paczek.
Tendencje te utrzymają się w ciągu najbliższych lat, a niektóre z nich – na przykład, trend eko-budownictwa, jeszcze bardziej się uwyraźnią.