Wiadomości z Orzesza

Pierogi na różne sposoby - zaskocz bliskich!

  • Dodano: 2017-04-24 13:00

Polska kuchnia słynie z wielu smakowitych potraw, a niezwykle popularne wśród obcokrajowców stały się nasze pierogi. Pomysłowość w wymyślaniu nowych farszów jest nieograniczona. Warto czasami zaserwować pierogi w niecodziennej odsłonie. Jak je przygotować?

Sposób przygotowania ciasta i gotowania pierogów

Wiedząc, jak lepić pierogi, a przede wszystkim, w jaki sposób przygotować ciasto, można eksperymentować z tym daniem za pomocą rozmaitych farszów. Delikatne ciasto uzyskamy, stosując się do następującego przepisu:

Do pół kilograma mąki pszennej wbijamy całe jajko, dodajemy łyżkę oleju roślinnego i pół szklani letniej wody. Ciasto wyrabiamy, a w razie potrzeby dodajemy jeszcze odrobinę wody, ale nie więcej niż kolejne pół szklanki. Dolewamy ją stopniowo. Ponownie wyrabiamy ciasto. Stolnicę podsypujemy mąką i wałkujemy, aby uzyskać cienki placek. Z ciasta wycinamy okrągłe kawałki przy pomocy szklanki lub kubka. Farsz układa się na środku każdego kawałka ciasta, a przeciwległe końce zlepia ze sobą. Jeżeli nie kleją się, gdy ciasto jest zbyt suche, można ich wewnętrzną część delikatnie zwilżyć wodą. Warto też wiedzieć, jak ugotować porcję pierogów, aby się nie rozgotowały. W tym celu wrzucamy je na osoloną, gotującą się wodę. Gdy zaczną wypływać, należy jeszcze poczekać 2-3 minuty i wyłożyć je na talerz.

Pierogi z białą kiełbasą i kapustą

Typowe wielkanocne nadzienie pierogów składa się z białej kiełbasy i kapusty. Potrzebne jest 230 g ugotowanej białej kiełbasy, którą należy wyjąć z jelita, 250 g kapusty kiszonej, 1 cebula, sól i pieprz. Kiełbasę z kapustą mielimy razem i dodajemy cebulę pokrojoną w kostkę, którą dusimy na smalcu lub maśle. Doprawiamy solą i pieprzem, farsz nakładamy na przygotowane ciasto. Po wrzuceniu do wrzącej wody na 4-5 minut wyławiamy je i podsmażamy z obu stron na złoty kolor.

Pierogi z soczewicą i boczkiem

Aby przygotować niecodzienne pierogi, potrzebujemy 3/4 szklanki soczewicy, którą należy moczyć w wodzie przez 40 minut, a potem gotować przez kolejne 35 minut. Pod koniec gotowania dodajemy sól. 250 g pieczarek myjemy i kroimy w plasterki. 100 g boczku oraz 1 sporą cebulę kroimy w kostkę. Cebulę i boczek podsmażamy na patelni do momentu zeszklenia się cebuli. Odstawiamy. Pieczarki wrzucamy do rondla i smażymy na małym ogniu aż do odparowania soków, które puszczają. Soczewicę odcedzamy i łączymy z pozostałymi składnikami przy pomocy blendera, ale nie na jednolitą masę. Gotowy farsz nakładamy na ciasto. Po ugotowaniu pierożki można dodatkowo podsmażyć. Można je serwować ze śmietaną.

Pierogi z jajkiem i szczypiorkiem

Banalnie proste w przygotowaniu i typowo świąteczne są pierogi z farszem z gotowanych na twardo i posiekanych jajek oraz drobniutko pokrojonego szczypiorku. Do masy można dodać odrobinę śmietany lub twarożku. Całość można zmieszać, rozgniatając widelcem. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Farsz można tak naprawdę stworzyć według własnego gustu. Kulinarne niespodzianki potrafią dostarczyć wiele radości, dlatego w okresie Wielkanocy zwykle nie oszczędzamy na jedzeniu. Jeżeli w budżecie pojawią się pewne braki, pomocna będzie pożyczka w MoneyMan – firmie oferującej szybkie pożyczki online.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.