Wiadomości z Orzesza

Podpisano umowę na przebudowę drogi woj. nr 925. Prace odbywać będą się także w Orzeszu

  • Dodano: 2023-07-18 15:00

Wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste podpisanie umowy na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 925 od granicy Rudy Śląskiej - A1 - do granicy Rybnika.

Podpisano umowę dotyczącą przebudowy drogi wojewódzkiej 925

Projekt dotyczy "Przebudowy drogi wojewódzkiej nr 925 od granicy miasta na prawach powiatu Ruda Śląska A1 – do granicy miasta na prawach powiatu Rybnik". W podpisaniu umowy uczestniczyli marszałek Jakub Chełstowski, poseł na Sejm RP Wojciech Saługa i Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

- W tej kadencji samorządu regionalnego zdecydowanie inwestycje drogowe są historyczne. Podejmujemy się przebudowy kluczowych dróg, a skalę najlepiej obrazuje wysokość nakładów. 2,5 mld zł to łączna kwota, której w przeszłości nikt na drogi nie przekazywał. Dzisiaj została podpisana umowa na przebudowę drogi wojewódzkiej 925 z Rudy Śląskiej do Rybnika. To ważny, 24 km odcinek, który przebiega przez kilka gmin. Przekazujemy na tę inwestycję 321 mln zł w całości z budżetu województwa. Stawiamy na nowoczesne technologie, trwałość, a przede wszystkim bezpieczeństwo kierowców i innych użytkowników dróg – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Długość przebudowywanego odcinka to 24 km. Na odcinku zlokalizowany jest węzeł drogowy na połączeniu z autostradą A-1 oraz skrzyżowanie z drogą krajową DK 44. Szacowana wartość robót budowlanych wynosi 321,2 mln zł i będzie pochodzić w całości z budżetu województwa śląskiego.

- Cieszę się, że w końcu ta inwestycja zostanie zrealizowana. To kluczowa droga, biegnąca przez serce aglomeracji. Ważne, że tego typu inwestycje, realizowane przez lata, miały wsparcie bez względu na kwestie polityczne i tak jest w tym przypadku. Ta droga wymaga nowoczesnych rozwiązań i wierzę, że mieszkańcy i kierowcy, którzy z niej korzystają, zyskają zupełnie nową jakość, a region będzie mógł się dzięki takim inwestycjom rozwijać – podkreślał poseł na Sejm RP i poprzedni marszałek województwa, Wojciech Saługa.

Długość przebudowywanego odcinka to 24 km

Odcinek drogi wojewódzkiej nr 925 przewidziany do przebudowy rozpoczyna się na granicy miasta na prawach powiatu Ruda Śląska (na granicy z Mikołowem), a kończy na granicy miasta na prawach powiatu Rybnik (na granicy z miejscowością Przegędza).

Inwestycja zlokalizowana jest na terenie gmin: Mikołów, Ornontowice, Orzesze oraz Czerwionka - Leszczyny w województwie śląskim. Droga przecina miejscowości Mikołów i Orzesze oraz wsie Ornontowice, Bełk i Przegędza.

Jak podkreśla Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, droga wojewódzka nr 925 posiada zdegradowaną nawierzchnię, niesprawny system odwodnienia, a ruch pieszych, rowerów i pojazdów mechanicznych nie jest właściwie odseparowany.

- Wielkie inwestycje wymagają czasu, te terminy mogą wydawać się długie, ale to skomplikowany proces. W tej kadencji samorządu realizujemy wszystkie projekty, ten układ komunikacyjny się zmienia i dokonaliśmy wielkiego skoku w kwestii jakości dróg. To będzie trudna operacja na żywym organizmie, ale wierzę, że uda nam się te utrudnienia zminimalizować – przekonywał Zbigniew Tabor, dyrektor ZDW w Katowicach.

Zakres inwestycji obejmuje całkowitą przebudowę istniejącej konstrukcji jezdni, ujednolicenie szerokości jezdni, przebudowę skrzyżowań, budowę zatok autobusowych, budowę i przebudowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych, przebudowę zjazdów. Konstrukcja drogi zostanie wykonana z wykorzystaniem najnowszych dostępnych na świecie technologii. Wszystkie warstwy bitumiczne zostaną wykonane z asfaltów wysokomodyfikowanych.

Przewidywany termin zakończenia robót budowlanych to wiosna 2026 roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również