Wiadomości z Orzesza

Podsumowanie długiego weekendu w powiecie - było spokojnie

  • Dodano: 2021-06-09 10:30

Policjanci mikołowskiej drogówki podsumowali pierwszy, długi weekend czerwca. Wyjątkowo sprzyjająca pogoda niewątpliwie wzmogła ruch na drogach, a mimo to w powiecie nie odnotowano żadnego wypadku drogowego. Wprowadzone kilka dni temu, mające chronić pieszych, zmiany w przepisach przełożyły się za to na wzrost kultury jazdy wśród kierujących pojazdami.

Tak spokojnego weekendu dawno nie było

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego mikołowskiej komendy, jak zawsze po długim weekendzie, dokonali analizy zdarzeń i ocenili poziom bezpieczeństwa na drogach powiatu. Kierujący pojazdami wykazali się bardzo dużą odpowiedzialnością. Nie ujawniono ani jednego pijanego kierowcy.

W okresie tych kilku dni odnotowano jedynie 7 kolizji

W żadnej z nich nie uczestniczyli jednak piesi ani rowerzyści. Mundurowi zgodnie twierdzą, że odkąd wprowadzono zmianę przepisów w zakresie, między innymi rozszerzenia zasad pierwszeństwa pieszych w rejonie przejść, zauważalny jest zdecydowany wzrost kultury jazdy wśród kierujących.

Nowe przepisy wprowadziły między innymi to, że:

  • pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem (nie dotyczy tramwaju) już przy wchodzeniu na przejście dla pieszych,
  • zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych w sposób, który może ograniczać możliwość obserwacji sytuacji na jezdni podczas wchodzenia i przechodzenia przez przejście dla pieszych lub jezdnię,
  • na drogach ekspresowych i autostradach kierujący jest zobowiązany do utrzymywania minimalnej odległości od poprzedzającego pojazdu obliczonej w metrach jako połowy wartości prędkości, z jaką się porusza (np. przy prędkości 120 km/h musi to być co najmniej 60 m),
  • w obszarze zabudowanym przez całą dobę obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, chyba że znaki drogowe stanowią inaczej.

Niestety, wśród najczęściej popełnianych wykroczeń nadal na pierwszym miejscu odnotowuje się przekraczanie dozwolonej prędkości. Podczas tego weekendu mundurowi zatrzymali aż 42 osoby, które nie zastosowały się do ustalonych w powiecie ograniczeń.

Jednej z kontrolowanych osób, 36-letniej mieszkance Mikołowa, w związku z przekroczeniem limitu 24 punktów karnych, policjanci zmuszeni byli zatrzymać prawo jazdy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również