Wiadomości z Orzesza

Podsumowanie działań "Bezpieczny cyklista"

  • Dodano: 2024-04-11 09:30

Wczoraj na terenie całego powiatu mikołowskiego prowadzone były działania kontrolno-prewencyjne "Bezpieczny cyklista". Mundurowi sprawdzali, czy rowerzyści poruszają się zgodnie z przepisami, a także weryfikowali wyposażenie i stan techniczny jednośladów.

Policjanci zwracali uwagę także na kierowców samochodów i sprawdzali ich zachowanie względem rowerzystów.

Podsumowanie działań "Bezpieczny cyklista"

Głównym celem akcji jest przypomnienie miłośnikom jednośladów o podstawowych zasadach korzystania z rowerów, obowiązkowym wyposażeniu i właściwym stanie technicznym, jak również zwrócenie uwagi poruszającym się samochodami o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości podczas przejeżdżania przez przejazdy rowerowe. Rowerzyści to przecież niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są osłonięci jak kierowcy samochodów karoserią, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych.

Mundurowi informowali też rowerzystów o konsekwencjach i zagrożeniach związanych z jazdą pod wpływem alkoholu.

Działania "Bezpieczny cyklista" prowadzone były w środę między godziną 6.00 a 22.00 na drogach wszystkich gmin powiatu. Ujawniono łącznie 57 wykroczeń, z których w 6 przypadkach sprawcami byli rowerzyści. 

W trakcie działań policjanci zachęcali rowerzystów do stosowania kasków ochronnych i kamizelek odblaskowych, które pomimo tego, że nie są obowiązkowe, znacznie poprawiają bezpieczeństwo na drodze. Zakładając kask chronimy głowę, która jest najbardziej narażona na urazy.

Tym samym mamy szansę wyjść bez poważniejszych obrażeń w przypadku kontaktu z twardym podłożem. Natomiast kamizelka odblaskowa i opaski odblaskowe ułatwią kierowcy dostrzeżenie rowerzysty na drodze, który czasami zlewa się z otoczeniem nawet podczas dobrych warunków atmosferycznych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również