Wiadomości z Orzesza

Pompa ciepła czy folia grzewcza?

  • Dodano: 2022-07-22 10:30, aktualizacja: 2022-07-29 10:44

Czy pompa ciepła jest lepsza od folii grzewczej?

W dobie ostatnich zawirowań na rynku surowców energetycznych coraz więcej osób szuka alternatywnych rozwiązań tego problemu. W grę wchodzi więc montaż paneli solarnych, folii grzewczej lub pompy ciepła. Czym są dwa ostatnie? Który z nich wybrać? Jakie są korzyści z ich posiadania? Jeśli jesteście ciekawi lub wahacie się, który z nich będzie najlepszy, zapraszamy do artykułu.

Sprawdź: pompa ciepła czy folia grzewcza

Zastanawiając się nad zainstalowaniem alternatywnego źródła energii, warto rozważania zacząć od wyjaśnienia, czym one w ogóle są. W tym przypadku, na pierwszy ogień pójdzie pompa ciepła.

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników ekologii i rozwiązań w tym duchu. Jej działanie bowiem, odbywa się w oparciu o poszanowanie kondycji ziemi. Montaż pompy ciepła w domu, pozwala na ogrzanie domu oraz uzyskanie ciepłej wody. Posiadając to urządzenie w swoim budynku, zyskuje się również gwarancję małych kosztów związanych z jej zużyciem, a także możliwość ubiegania się o zwrócenie części środków pieniężnych, które musimy na nią przeznaczyć. Jest to możliwe, dzięki programowi „Czyste Powietrze”.

Pompy ciepła, charakteryzują się również tym, że są w stanie pracować bezawaryjnie nawet kilkadziesiąt lat. Jak to działa? Urządzenie to, pobiera energię cieplną, która znajduje się w otoczeniu budynku (na przykład z gruntu, wody lub powietrza), w którym to znajduje się pompa ciepła. Następnie, z użyciem prądu energia ta, przekształcania jest w energię, która z kolei zmieniana jest w tę, służącą do ogrzewania budynku oraz wody. To jednak nie koniec jej możliwości. Pompa ciepła, świetnie poradzi sobie również w okresie upałów na dworze poprzez odpowiednie chłodzenie pomieszczeń. Niektórzy mylą to urządzenie z kotłem gazowym lub tym na węgiel. Nic bardziej mylnego. Działa na zupełnie innych zasadach.

Pompa ciepła, zbudowana jest z następujących elementów:

  • źródła dolnego
  • pompy
  • źródła górnego

Jako ciekawostkę, możemy dodać, że historia tego wspaniałego, energetycznego urządzenia, zaczęła się już 200 lat temu. Wtedy też miały miejsce pierwsze próby jej opatentowania. Próbował dokonać tego Nicolas Sadi Carnot, który zauważył, że energię mechaniczną, można przekształcić na ciepło. Jednakże to nie koniec prób. W pracach nad pompą ciepła swój wkład mieli również: William Thomson, Albert Einstein, a także Leo Szilard. Einsteinowi oraz Szilardowi, udało się w roku 1930 wynaleźć patent, odnoszący się do urządzeń chłodniczych. Polegał on na tym, że ciepło z dolnych powierzchni może być przekazywane tam, gdzie temperatura jest znacznie wyższa. Na tym też polega pokrótce technologia absorpcyjnych pomp ciepła.

Czym jest folia grzewcza

To drugie dość popularne urządzenie, które rozważane jest przez osoby, poszukujące alternatywnych źródeł energii. Jego opis warto zacząć od wspomnienia informacji dotyczącej tego, że istnieje na rynku całkiem sporo ich rodzajów. Folie grzewcze, które są dostępne do kupienia, mają różną grubość, szerokość, moc grzewczą, a także zastosowanie. Jednak tak jak w przypadku pomp ciepła, ich praca jest zeroemisyjna. Stosowane są w różnych budynkach. Od tych najnowocześniejszych aż na tych po renowacji kończąc.

Na niewątpliwy plus tych urządzeń, przemawia fakt, bardzo niskiego kosztu ich montażu. Często stosuje się je do ogrzewania podłogowego. Jak to działa? Zawarta w nich węglowa grzałka pod wpływem elektrycznego oporu, produkuje ciepło, które jest długim promieniowaniem podczerwonym. Ogrzewania pomieszczeń odbywa się, poprzez nagrzanie sufitów, ścian i podłóg.

Jeśli wahacie się, którą z tych metod zastosować w swoim domu, bez obaw. Możecie jako kryterium wyboru, wziąć pod uwagę to, jak mocno umeblowany jest Wasz dom. Folia grzewcza stanowczo nie sprawdzi się w miejscach, gdzie jest ich zbyt dużo. Pompy ciepła są natomiast droższe. Możecie również poprosić o doradztwo fachowców wyszkolonych w tych dziedzinach lub odwiedzić fora internetowe o tej tematyce. Jedno jest pewne, której z metod nie wybierzecie, ziemia będzie Wam wdzięczna.

Sprawdź też:

Artykuł napisany przez redakcję https://tofakty24.pl/

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.