Od 22 lutego rusza kolejna edycja „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Inicjatorem akcji jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Mikołowska Policja, wzorem lat ubiegłych, aktywnie włącza się w obchody. Oczywiście okres tygodnia ma jedynie wydźwięk symboliczny. W końcu dewiza naszej formacji „pomagamy i chronimy” przyświeca funkcjonariuszom w całej Polsce 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.
Dewiza „pomagamy i chronimy” przyświeca policjantom w całej Polsce 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Nasza aktywność ma bardzo szerokie spektrum w tym zakresie. Funkcjonariusze nie tylko działają na rzecz osób pokrzywdzonych, ale również z ogromnym zaangażowaniem starają się nie dopuszczać, chociażby do popełniania przestępstw. Stąd tak ogromny nacisk na profilaktykę, akcje i kampanie edukacyjne. Wszystko w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Kiedy jednak z różnych przyczyn nie uda się zapobiec krzywdzie, wtedy kluczowe staje się słowo „pomoc”.
Od poniedziałku (22 lutego) rusza kolejna edycja „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, której organizatorem i pomysłodawcą jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak co roku, również policjanci garnizonu mikołowskiego chętnie włączają się w obchody. Oczywiście okres tygodnia jest tutaj tylko symboliczny. Jego zadaniem jest poświęcenie szczególnej uwagi osobom, które w różnych okolicznościach stały się ofiarami przestępstw. Pokrzywdzeni często nie mają świadomości o dostępnych rozwiązaniach prawnych, z których mogliby skorzystać. Dlatego tak ważnym jest, chociażby zapewnienie dostępności specjalistów z dziedziny prawa.
Polska Policja przy współpracy z innymi podmiotami, od 22 do 28 lutego organizować będzie punkty konsultacyjne, w których każda osoba szukająca porady lub pomocy może skorzystać z wiedzy i doświadczenia nie tylko samych funkcjonariuszy, ale również przedstawicieli sądów, prokuratur i ośrodków pomocy społecznej.
Osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą skorzystania ze wsparcia
Z uwagi na trwającą pandemię, punkty organizowane mogą być w różnych formach – teleporad, spotkań on-line lub tradycyjnych spotkań z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarno-epidemiologicznych. Bardzo ważnym aspektem jest fakt, iż pomoc nie kończy się na jednej poradzie. Osoby pokrzywdzone przestępstwem mają możliwości skorzystania ze wsparcia podmiotów, które świadczą pomoc materialną i niematerialną finansową z Funduszu Sprawiedliwości. Aktualna lista organizacji dostępna jest na stronie: funduszsprawiedliwości.gov.pl
Pamiętaj, każda osoba fizyczna, której dobro chronione prawem bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo, jest uznawana według prawa za ofiarę i może żądać respektowania swych praw.