Wiadomości z Orzesza

Rolniku bądź bezpieczny i weź udział w Powszechnym Spisie Rolnym spisując się sam

  • Dodano: 2020-11-12 06:30, aktualizacja: 2020-11-11 18:03

Od 1 września bieżącego roku trwa największe i najważniejsze badanie polskiego rolnictwa, czyli Powszechny Spis Rolny.

Jest on obowiązkowy dla wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych. Powszechny Spis Rolny - jako badanie obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne w kraju - jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa oraz zmian, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich 10 lat w strukturze i działalności gospodarstw rolnych. Na podstawie danych spisowych podejmowane są najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata zarówno na poziomie krajowym jak i regionalnym.

Pytania zawarte w spisie rolnym dotyczą wyłącznie danego gospodarstwa i prowadzonej produkcji. W spisie nie ma zawartych pytań o wysokość dochodów rolnika.

Każdy użytkownik gospodarstwa rolnego w Polsce otrzymał list Prezesa GUS informujący o badaniu. Znajduje się w nim nr gospodarstwa rolnego, niezbędny do zalogowania w aplikacji spisowej dostępnej od pierwszego dnia spisu na stronie spisrolny.gov.pl (link otwiera się w nowym oknie).
Sposoby spisu:

  • Osoby posiadające dostęp do komputera mogą to uczynić spisując się przez Internet (metoda w pełni wygodna i bezpieczna).
  • Osoby nie posiadające dostępu do komputera mogą to uczynić korzystając z Gminnego Punktu Spisowego, który został zorganizowany w Urzędzie Miejskim w Orzeszu przy ul. Św. Wawrzyńca 21 (punkt czynny codziennie w godzinach pracy urzędu po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się)
  • Uzupełniającą metodą jest spis przez telefon (sposób bezpieczny wykluczający bezpośredni kontakt z osobami z zewnątrz)
  • Do celów spisowych uruchomiona została również specjalna infolinia. Rolnicy którzy są chętni skorzystać z tej formy spisu dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 mogą dokonać spisu gospodarstwa rolnego przez telefon.
  • Istnieje również możliwość telefonicznego ustalenia terminu rozmowy z rachmistrzem.

Ponieważ powszechny spis rolny jest obowiązkowy z osobami, które go nie dokonają obligatoryjnie skontaktuje się pracownik Urzędu Statystycznego. Osoby uchylające się od tego obowiązku zgodnie z ustawą o statystyce publicznej mogą podlegać odpowiednim sankcjom.

Informacja Burmistrza Miasta Orzesze

Przypominam, że powszechny spis rolny trwa tylko trzy miesiące tj. od 1 września do 30 listopada bieżącego roku. W Orzeszu obowiązkowi spisowemu podlega 308 gospodarstw rolnych. Na chwilę obecną spisanych zostało 179 gospodarstw rolnych. Dlatego też zwracam się do rolników/użytkowników gospodarstw rolnych z gorącą prośbą o wzięcie udziału w spisie. Mając na uwadze, iż dla wielu osób sporządzenie samopisu może stanowić pewnego rodzaju trudność zwracam się również z prośbą do młodzieży aby pomogła w dokonaniu tego niezwykle ważnego obowiązku rodzicom, dziadkom, znajomym. Wszystkim pomagającym/zaangażowanym w działaniach spisowych bardzo dziękuję.
Nadmieniam, iż mogą Państwo skorzystać z pomocy pracowników Urzędu Miejskiego w Orzeszu dzwoniąc pod numerem telefonu: 32 32 488 18.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również