W Przedszkolu z Oddziałem Integracyjnym nr 1 w Orzeszu odbył się Tydzień Regionalny. Wydarzenie, organizowane rokrocznie, ma na celu przybliżanie dzieciom śląskich tradycji.
Tydzień Regionalny w Przedszkolu nr 1
Tydzień Regionalny odbył się pod koniec listopada i jego celem było zaznajomienie najmłodszych z gwarą śląską oraz poznanie śląskich określeń na znane dzieciom przedmioty. Pracownicy przedszkola przez cały tydzień posługiwali się gwarą śląską. Od czasu do czasu emitowane były znane dzieciom bajki (np. “Czerwony Kapturek”) przetłumaczone na język śląski.
W połowie tygodnia każda grupa przygotowała zestaw 3 wybranych słów z ilustracją oraz tłumaczeniem na język śląski. Większość słów, takich jak “koło”, “krepel” albo “galoty” jest dobrze znana mieszkańcom Orzesza i występuje w codziennej mowie. Pojawiły się jednak wyrażenia, które były dużym zaskoczeniem nawet dla Ślązaków z dziada pradziada. Największe zainteresowanie wzbudziło słowo “rapitołza” . Kto wie, co to znaczy?
W czwartek grupa Pszczółek razem z paniami Izą, Martyną i Beatą podjęły wyzwanie przygotowania śląskiego obiadu. Pracowite Pszczółki od rana kulały kluski, zawijały rolady, rychtowały modro kapusta. W południe dzieci mogły skosztować przygotowanych przez siebie specjałów, które pięknie prezentowały się na tradycyjnej śląskiej komodzie, odrestaurowanej przez pana Wojciecha Wyspiańskiego (grupa Słoneczka).
W piątek grupa Żabek, w ramach poznawania lokalnych, orzeskich instytucji, odwiedziła Miejski Ośrodek Kultury. Dzieci brały udział w warsztatach malarskich z panią Jolą, gdzie za pomocą akwareli stworzyły piękne, zimowe pejzaże. Następnie, pod przewodnictwem pani Ani, grupa zwiedziła budynek MOK i poznała jego pracowników. Później dzieci przeszły do pracowni fotograficznej, gdzie miały okazję malować światłem. Pani Ania Makselon, animatorka orzeskiego MOK i kulturoznawczyni, zadbała o dobrą zabawę, proponując dzieciom zajęcia ruchowe z wykorzystaniem chusty Klanzy.
Jednym z celów Tygodnia Regionalnego było wzmocnienie więzi rodzinnych poprzez wspólne kształtowanie tożsamości regionalnej różnych pokoleń - dzieci, rodziców, dziadków. Podsumowaniem wiedzy zdobytej w trakcie całego wydarzenia był piątkowy konkurs dla dzieci starszych grup. Quiz pozwalał również dzieciom na podzielenie się informacjami zdobytymi od członków rodzin: babć, dziadków, wujostwa.
Dużym powodzeniem cieszył się również konkurs, w którym dzieci razem z rodzicami, dziadkami i innymi członkami rodziny miały za zadanie stworzyć listę zapomnianych śląskich słów. Wyniki konkursu nie są jeszcze znane, ale organizatorki bardzo cieszy liczny udział dzieci w tym wyzwaniu. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie przyniesione prace przechodzą na własność przedszkola, gdzie zostaną skatalogowane, a następnie przekształcone w książkę - Słownik Zapomnianych Śląskich Wyrażeń.
Klaudia Marzec