Wiadomości z Orzesza

Uwaga! Jesień na drogach!

  • Dodano: 2023-10-09 08:45, aktualizacja: 2023-10-09 08:52

Doświadczeni kierowcy wiedzą, że wraz ze zmianą pogodowej aury zmienia się również technika prowadzenia pojazdu. Przypominamy wszystkim uczestnikom ruchu drogowego – jesień, pomimo tego że jest piękną porą roku, na drogach może być niebezpieczna. Mokra i śliska nawierzchnia nie sprzyja przyczepności opon, dlatego apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność.

Każda pora roku wymaga od kierowcy odpowiedniego przygotowania swojego pojazdu do drogi oraz dostosowania stylu jazdy do warunków na niej panujących.

Jesienią, gdy pogodowa aura bywa zmienna szczególnie powinniśmy być ostrożni.

Bardzo często warunki drogowe zmieniają się w ciągu doby – od chłodnego poranka po słoneczne popołudnie, od suchej do mokrej i śliskiej nawierzchni. To też czas kiedy widoczność na drodze może być znacznie ograniczona z powodu intensywnych opadów deszczu, mgieł, czy też szybciej zapadającego zmroku. Takie dobowe zmiany mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowników dróg, dlatego przypominamy, że należy zmniejszyć prędkość, zmienić technikę jazdy i utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzających samochodów. Pamiętać trzeba również o tym, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną – zawsze należy ją dostosować do sytuacji, jaka w danej chwili występuje na drodze.

Pamiętajmy o kilku zasadach, które pomogą nam zadbać o bezpieczeństwo na drodze:

  • upewnijmy się, że światła w pojeździe działają prawidłowo, dobrze jest też mieć w bagażniku zapasowe żarówki, aby w razie potrzeby móc je szybko wymienić;
  • w tym okresie zalecana jest zmiana techniki jazdy – z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe powinniśmy jeździć wolniej, ostrożniej wchodzić w zakręty i zachować większą odległość od poprzedzającego pojazdu, tak aby mieć więcej czasu i miejsca na hamowanie;
  • ciemne ubrania, kaptury, parasole mogą źle wpłynąć na widoczność, a tym samym bezpieczeństwo pieszych i kierujących jednośladami dlatego warto pamiętać o elementach odblaskowych, nie tylko po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, gdzie są obowiązkowe, ale także w mieście.

Stosujcie zasadę ograniczonego zaufania i zachowajcie rozsądek na drogach!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również