Wiadomości z Orzesza

Uwaga na wakacyjnych oszustów! Rady policji

  • Dodano: 2023-07-06 09:30, aktualizacja: 2023-07-11 09:24

Okres urlopowy w pełni. Planując swój wypoczynek w kraju czy też za granicą pamiętaj o sprawdzeniu wakacyjnej oferty i biura podróży. Rezerwujesz wakacje przez Internet? Uważaj na „super okazje”. Wakacyjni oszuści nie próżnują.

Czekałeś cały rok na urlop, wykupiłeś wakacje, w końcu przyszedł ten dzień. Z kapeluszem na głowie udajesz się na lotnisko, a tam... okazuje się, że nie ma cię na liście pasażerów. Padłeś ofiarą oszustwa wakacyjnego. To bardzo przykry scenariusz, nie pozwól, żeby się spełnił!

Metody weryfikacji biura podróży

Jeśli chcesz spokojnie wypocząć, odpowiednio wcześniej się przygotuj. Lista wakacyjnych obowiązków jest długa, a na jej czele powinno się znajdować sprawdzenie biura podróży, w którym chcemy wykupić swoje wymarzone wakacje. Jak to zrobić? Lampka ostrzegawcza w naszych głowach powinna się zapalić już w chwili kiedy organizator oferuje wakacje w podejrzanie niskich cenach. Ta metoda weryfikacji, nie jest jednak w żaden sposób miarodajna. Dlatego warto skorzystać z innych narzędzi. Sprawdź, czy biuro podróży należy do organizacji branżowych, np. do Polskiej Izby Turystyki. Skorzystaj z Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (CEOTiPO) prowadzonej w formie elektronicznej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Ten dostępny bezpłatnie rejestr gromadzi dane o działających legalnie organizatorach turystyki i pośrednikach turystycznych w kraju.

Jak zadbać o bezpieczną podróż?

Pamiętaj o podstawowych zasadach:

  • zachowaj zdrowy rozsądek sprawdzając „super okazje”,
  • zarezerwuj wakacje u renomowanego agenta lub w sprawdzonym biurze podróży,
  • sprawdź dokładnie w internecie, czy firma jest legalna,
  • upewnij się, że dany hotel i linia lotnicza naprawdę istnieją,
  • sprawdź opinie innych klientów,
  • korzystaj z bezpiecznych metod płatniczych.

Tutaj znajdziesz pomoc 

Co powinieneś zrobić, jeśli zostałeś oszukany lub zauważyłeś próbę oszustwa? Zgłoś sprawę jak najszybciej na policję. W przypadku pojawienia się problemów z zagraniczną firmą pomoc możesz uzyskać w Urzędzie Ochrony Konsumenckiej i Konsumentów oraz Europejskim Centrum Konsumenckim


Źródło: KPP Mikołów

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również