Wiadomości z Orzesza

Uważaj na pamiątki z wakacji! Możesz złamać prawo i trafić do więzienia

  • Dodano: 2025-07-18 11:15

Planujesz wakacje poza Unią Europejską i chcesz przywieźć rośliny, zwierzęta lub produkty z nich wykonane? Pamiętaj, że nie wszystko można wwieźć na teren UE. Nieprzestrzeganie przepisów może grozić surowymi konsekwencjami.

Dlaczego obowiązują ograniczenia?

Wiele gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. Dlatego Konwencja Waszyngtońska (CITES) reguluje ich pozyskiwanie i handel. Jej celem jest ochrona przyrody i zapobieganie nielegalnemu handlowi zagrożonymi gatunkami.

Co musisz zrobić przed przywozem?

Zanim zdecydujesz się przywieźć z podróży:

  • roślinę,
  • zwierzę lub
  • produkt z nich wykonany (np. biżuterię, pamiątki, ubrania z egzotycznych skór),

upewnij się, czy jest to dozwolone i czy nie potrzebujesz specjalnego zezwolenia CITES.

Surowe kary za złamanie przepisów

Przywóz lub wywóz okazów CITES bez wymaganych zezwoleń jest przestępstwem. Grozi za to kara od 3 miesięcy do nawet 5 lat więzienia. Nieświadomość przepisów nie zwalnia z odpowiedzialności.

Jak się upewnić?

Przed podróżą sprawdź aktualne przepisy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska lub skontaktuj się z służbami celnymi. Dzięki temu unikniesz kłopotów na granicy i zadbasz o ochronę zagrożonych gatunków.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również