Wiadomości z Orzesza

W DPS w Orzeszu ponownie pojawił się koronawirus; 12 zakażonych

  • Dodano: 2020-08-20 10:45

U 12 osób z Domu Pomocy Społecznej w Orzeszu (Śląskie) – 9 mieszkańców i 3 pracowników – przeprowadzone ostatnio badania potwierdziły zakażenie koronawirusem – podało w środę Starostwo Powiatowe w Mikołowie.

Infekcję wykryto u 9 mieszkańców i 3 pracowników ośrodka

Placówka w Orzeszu po raz drugi w ostatnich miesiącach została dotknięta SARS-CoV-2. Wcześniej ognisko zakażenia pojawiło się tam w czerwcu.

- Za wcześnie uznaliśmy, że pokonaliśmy już tego wirusa. On nadal jest z nami, on wciąż się tu tli – powiedziała, cytowana przez służby prasowe starostwa, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej w Orzeszu Jadwiga Krajewska.

Przeprowadzone we wtorek badania na obecność koronawirusa wykazały 12 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Infekcję wykryto u 9 mieszkańców i 3 pracowników ośrodka. Badania na zlecenie sanepidu prowadziło wojsko i opłacany przez mikołowskie starostwo zespół wymazobusa. 4 zakażone osoby z wysoką gorączką i trudnościami w oddychaniu trafiły do szpitali w Raciborzu i w Chorzowie.

Podopieczni i personel orzeskiego DPS-u walczą z koronawirusem już drugi miesiąc

Podopieczni i personel orzeskiego DPS-u walczą z koronawirusem już drugi miesiąc. Pierwsze ognisko zakażenia wykryto tam 20 czerwca. Wyniki badań przesiewowych przeprowadzonych wówczas w placówce potwierdziły SARS-CoV-2 u 18 mieszkańców i 6 pracowników.

Zdecydowana większość z nich chorobę przechodziła bezobjawowo. Po tygodniu, w związku z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia, zmarł jeden z podopiecznych, a pięciu kolejnych mieszkańców trafiło do szpitali w Chorzowie i w Tychach.

- 4 sierpnia wydawało się, że sytuacja została już opanowana, wtedy to tyski sanepid odnotował w orzeskim ośrodku ostatnich pięciu ozdrowieńców, a przeprowadzone po raz kolejny testy wykazały, że placówka jest wolna od koronawirusa – przypominają przedstawiciele starostwa.

DPS w Orzeszu jest kolejnym takim ośrodkiem w woj. śląskim, w którym w ostatnim czasie wykryto ognisko koronawirusa. Jak przekazały w środę służby kryzysowe wojewody, zakażonych jest także 39 z 51 podopiecznych domu seniora w Kobiórze. Osoby zdrowe zostały przewiezione do podobnego ośrodka prowadzonego przez tego samego właściciela w Ogrodzieńcu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również