Uroczystość związana z 83. rocznicą rozstrzelania mieszkańców Orzesza na Pasternioku oraz 83. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej odbyła się 14 września.
- „Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci.” Znamienne słowa Normana Daviesa są dla nas, uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Orzeszu, spadkobierców testamentu Poległych na Pasternioku, kierunkowskazem, który wyznacza nam patriotyczną, obywatelską świadomość. Pochylamy się dziś nad mogiłą Poległych na Pasternioku, aby pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed lat była żywa. Wspominamy datę 3 września 1939 roku – wtedy na leśnej polanie zostali rozstrzelani mieszkańcy Orzesza – mówili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Orzeszu.
- II Wojna Światowa jest wydarzeniem odległym w czasie, ale nam nadzieję, że dzięki lekcjom historii wciąż żywym w pamięci naszego pokolenia. Tym bardziej że wojna toczy się teraz obok nas, na Ukrainie. Świadomość historyczna jest nieodłączną częścią naszej mentalności narodowej i sposobu postrzegania świata. Na przeszłość musimy patrzeć jak na źródło wiedzy, księgę przestróg i kierunkowskaz działań. Szanowni Państwo, ofiara patriotów, przed których mogiłą stoimy, jest testamentem, który zobowiązuje nas do dbałości o historię. Naszym moralnym obowiązkiem jest zachowanie pamięci i przekazywanie następnym pokoleniom, co się wydarzyło na naszych ziemiach! Pamiętajmy o bohaterach i sprawmy by doświadczenia wojny były dla nas drogowskazem – mówił podczas uroczystości Mirosław Blaski, Burmistrz Orzesza
Po pięknym programie słowno-muzycznym odbył się Apel Poległych. Potem złożono kwiaty pod pomnikiem na Pasternioku.