Wiadomości z Orzesza

Zima na drogach bywa niebezpieczna. Przygotujmy się do niej odpowiednio

  • Dodano: 2023-11-23 11:30

Pogoda za oknem nie sprzyja kierowcom. Liście opadające z drzew, mokra i śliska nawierzchnia oraz pierwsze opady śniegu, negatywnie wpływają na bezpieczeństwo na drogach. Przygotujmy się do nadchodzącej zimy.

Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panujących warunków atmosferycznych, wymieńmy opony na zimowe, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie samochodu do podróży, nie zapominając o akcesoriach do odśnieżania. Pieszym przypominamy o noszeniu elementów odblaskowych. Mądrze przygotujmy się do zimy, a korzystając z jej uroków nie zapominamy o ostrożności.

Okres jesienno-zimowy na drogach bywa niebezpieczny. Niesprzyjająca aura ma wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Tylko od 1 października na drogach naszego województwa doszło do 286 wypadków, w których 23 osoby zginęły, a 324 zostały ranne. Dodatkowo policjanci odnotowali 7427 kolizji. W ubiegłym roku od 1 października do 22 listopada doszło do 6857 kolizji i 310 wypadków drogowych, w których 27 osób zginęło, a 346 zostało rannych.  

Aby na drogach było bezpieczniej, zadbajmy o przestrzeganie podstawowych zasad ostrożności i odpowiednio przygotujmy się do zimy.

Porady dla kierowców

To już ostatni dzwonek na to, aby wymienić opony na zimowe. Za nami już pierwsze opady śniegu, a za oknem od dłuższego czasu odnotowujemy spadki temperatur. Kierowcy muszą także pamiętać o tym, by przed każdą podróżą sprawdzić oświetlenie swojego samochodu, upewnijmy się, że światła w pojeździe działają prawidłowo, dobrze jest też mieć w bagażniku zapasowe żarówki, aby w razie potrzeby móc je szybko wymienić. Kierowcy muszą także zadbać o czytelność tablic rejestracyjnych, reflektorów, a gdy spadnie śnieg dokładnie odśnieżyć szyby oraz odgarnąć z dachu i pokrywy silnika zalegający śnieg i lód.
Doświadczeni kierowcy wiedzą, że wraz ze zmianą pogodowej aury zmienia się również technika prowadzenia pojazdu. Przypominamy, że należy zmniejszyć prędkość, zmienić technikę jazdy i utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzających samochodów. Pamiętać trzeba również o tym, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną – zawsze należy ją dostosować do sytuacji, jaka w danej chwili występuje na drodze.
Kierujący, który nie dopełni obowiązku odśnieżenia swojego pojazdu przed podróżą lub jeśli śnieg czy błoto będą zakrywały tablice rejestracyjne i będą one nieczytelne, może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości do 500 zł i 8 punktami karnymi. Jeśli natomiast przez swoje zaniedbanie spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oprócz grzywny, dodatkowo zostanie ukarany 10 punktami karnymi. Pamiętajmy również o tym, że zabronione jest celowe zakrywanie świateł, tablic rejestracyjnych lub urządzeń sygnalizacyjnych. Grozi za to mandat w wysokości 300 zł i 8 punkty karne.


Porady dla pieszych

Przypominamy pieszym o korzystaniu z elementów odblaskowych, szczególnie poza terenem zabudowanym, ale zachęcamy, aby korzystać z nich zawsze dla własnego bezpieczeństwa. Jesienna i zimowa aura, a dodatkowo ciemne ubrania pieszych, nie ułatwiają sprawy kierowcom, którzy moją ich zwyczajnie nie dostrzec. Dzięki np. opaskom odblaskowym jesteśmy o wiele bardziej widoczni na drodze, a tym samym dajemy szansę kierującym na odpowiednio wczesną reakcję. Wszyscy użytkownicy dróg powinni pamiętać, że opady deszczu i spadające liście znacznie wydłużają drogę hamowania. Jeśli nie zadbamy o dostateczną widoczność, możemy spowodować zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które dla nas lub dla innych uczestników ruchu może zakończyć się tragicznie. Bezpieczeństwo własne i innych niech będzie zatem dla nas priorytetem.


Rozsądek, odpowiedzialność i respektowanie obowiązujących przepisów drogowych na pewno będą mieć duży wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również