Wiadomości z Orzesza

Czym jest 5G i co będzie oznaczać dla Ciebie ?

  • Dodano: 2022-12-07 07:45, aktualizacja: 2022-12-07 07:53

Szybka sieć komórkowa może umożliwić komunikację robotom, czujnikom i innym maszynom. Superszybkie usługi mobilnego internetu piątej generacji (5G) są już w ofercie. Nie wszędzie można go jeszcze dostać, a wybór telefonów pozostaje ograniczony.

Czym dokładnie jest 5G?

To kolejna generacja mobilnego połączenia internetowego, która oferuje znacznie większą prędkość pobierania i wysyłania danych. Dzięki lepszemu wykorzystaniu widma radiowego umożliwi większej liczbie urządzeń jednoczesny dostęp do mobilnego internetu.

Co będzie można dzięki temu robić?

Cokolwiek robimy teraz za pomocą naszych smartfonów, będziemy mogli robić szybciej i lepiej. Pomyślmy o inteligentnych okularach z rozszerzoną rzeczywistością, mobilnej rzeczywistości wirtualnej, znacznie wyższej jakości wideo, internecie rzeczy, który sprawi, że miasta staną się inteligentniejsze. To, co jest naprawdę ekscytujące, to wszystkie nowe usługi, które powstaną, a których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Inne ciekawe informacje o podobnej tematyce na plom.pl

Wyobraźmy sobie roje dronów współpracujących ze sobą w celu przeprowadzenia misji poszukiwawczych i ratunkowych, oceny zagrożenia pożarowego i monitorowania ruchu drogowego, które komunikują się bezprzewodowo między sobą i z naziemnymi stacjami bazowymi za pośrednictwem sieci 5G. Podobnie, wielu uważa, że 5G będzie kluczowe dla pojazdów autonomicznych, które będą mogły komunikować się ze sobą i odczytywać na bieżąco mapy i dane o ruchu drogowym.

Gracze mobilni powinni zauważyć mniejsze opóźnienie - lub latencję - podczas naciskania przycisku na kontrolerze i obserwowania efektu na ekranie. Mobilne filmy powinny być niemal natychmiastowe i pozbawione zakłóceń. Rozmowy wideo powinny być wyraźniejsze i mniej szarpane. Urządzenia typu "wearable fitness" mogą monitorować Twój stan zdrowia w czasie rzeczywistym, alarmując lekarzy, gdy tylko pojawi się jakaś sytuacja awaryjna.

Jak to działa?

Jest to nowa technologia radiowa, ale na początku możesz nie zauważyć znacznie większych prędkości, ponieważ 5G będzie prawdopodobnie wykorzystywana przez operatorów sieci jako sposób na zwiększenie przepustowości istniejących sieci podstawowych 4G, aby zapewnić klientom bardziej spójne usługi. Szybkość, jaką uzyskasz, będzie zależała od tego, w jakim paśmie częstotliwości operator zastosuje technologię 5G i ile Twój operator zainwestował w nowe maszty i nadajniki.

Jak szybka może być ta sieć?

Najszybsze obecne sieci komórkowe 4G oferują średnio około 45Mb/s (megabitów na sekundę), choć branża wciąż ma nadzieję na osiągnięcie 1Gb/s (gigabit na sekundę = 1000Mb/s). Producent układów scalonych uważa, że w warunkach rzeczywistych (a nie laboratoryjnych) 5G może zapewnić 10-20-krotnie większą szybkość przeglądania stron internetowych i pobierania danych. Pozwoliłoby to na pobranie filmu w wysokiej rozdzielczości w ciągu około minuty. Partnerem serwisu plom jest suprofit.com

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.