Wiadomości z Orzesza

Kantor internetowy czy stacjonarny - który wybrać?

  • Dodano: 2017-04-18 14:15

Chcesz wymienić złotówki na waluty obce lub odwrotnie? Zastanów się gdzie to zrobić, gdyż może to wydajnie wpłynąć na opłacalność tego typu transakcji. Do wyboru masz banki oraz kantory (stacjonarne i działające online). Które z nich są wyborem optymalnym?

Banki mogą być drogie

W przypadku wymiany waluty w bankach często trzeba się liczyć z kursem mniej opłacalnym, aniżeli w kantorach. Owszem, sama operacja może wydawać się wygodna, jednak z punktu widzenia banków nie jest to główna usługa. Patrząc z perspektywy klienta zdecydowanie lepiej rozejrzeć się za ofertą kantorów.

Kantory stacjonarne

To nadal najczęstsza forma funkcjonowania kantorów. Często obowiązujące w nich kursy walut są bardziej opłacalne, niż w bankach. Z drugiej strony poszczególne punkty mogą mocno różnić się cenami kupna i sprzedaży walut. Mało tego, o ile popularne waluty, takie jak euro, funt brytyjski, czy dolar amerykański, znajdą się w praktycznie każdym kantorze, to z tymi rzadziej używanymi (na przykład koronami szwedzkimi, czy z węgierskimi forintami) może być różnie.

W praktyce oznacza to konieczność odwiedzenia kilku kantorów stacjonarnych w celu wybrania tego, o najbardziej opłacalnym przeliczniku walut.

Kantory stacjonarne mają jednak pewną istotną wadę – nie zawsze znajdują się w pobliżu. Owszem, prawie zawsze można je spotkać na większych dworcach, czy też na lotniskach. Jednak już w okolicy miejsca zamieszkania różnie bywa. Jeszcze gorzej jest w sytuacji, w której już znajdujesz się w podróży i nie znasz okolicy. W takiej sytuacji wyszukanie kantora stacjonarnego może być nieco trudniejsze, czasem wręcz problematyczne.

Kantory internetowe

Alternatywą są kantory online. Dzięki działaniu bezpośrednio w internecie są zawsze dostępne, bez względu na to, w jakim miejscu aktualnie się znajdujesz. Możesz więc wygodnie sprawdzić kurs funta, dolara lub dowolnej innej waluty, którą dany serwis obsługuje. Nie musisz przy tym spacerować pomiędzy placówkami, ani dopytywać nikogo o ich lokalizację.

Sama wymiana walut w przypadku kantorów internetowych jest bardzo wygodna i nie wymaga fizycznego przenoszenia gotówki, co stanowi dodatkowy atut w porównaniu z kantorami stacjonarnymi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.