Wiadomości z Orzesza

Pamiętaj o tym zanim kupisz polisę OC!

  • Dodano: 2016-06-23 10:00

Posiadanie samochodu oznacza dla właściciela szereg obowiązków. Jednym z nich jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC – za jego brak grożą kary. O czym należy pamiętać przed jego wykupieniem?

W poszukiwaniu oszczędności

Rosnące z każdym kolejnym rokiem ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC wywołują niezadowolenie ze strony kierowców, dlatego też przed zakupem polisy bądź przed jej przedłużeniem u dotychczasowego ubezpieczyciela warto pokusić się o porównanie dostępnych na rynku ofert. Współpraca z tą samą firmą ubezpieczeniową jest co prawda wygodna, ale wcale nie musi oznaczać oszczędności – a zyskać można sporo. Zakres polisy wszędzie jest taki sam, ale przy kalkulowaniu jej ceny ubezpieczyciel bierze pod uwagę różne przesłanki takie jak m.in. wiek kierowcy, bezszkodowa jazda, miejsce rejestracji pojazdu, marka i wiek auta, pojemność silnika itp. Na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych występuje przeszło 50 czynników mających wpływ na wysokość składki. Różnice w cenie jednej polisy mogą sięgać nawet kilkuset złotych – a to w skali roku niemało. Najwięcej płacą mieszkańcy dużych miast z naciskiem na Wrocław, Warszawę i Gdańsk, ale i w obrębie jednego miasta rozpiętości są duże.

Duży wybór – duże możliwości

Przywiązywanie się do tego samego ubezpieczyciela nie zawsze się opłaca. Towarzystwa ubezpieczeniowe na ogół koncentrują się na przyciąganiu nowych klientów i to pod ich kątem organizują rozmaite promocje, na skorzystanie z których stały klient nie ma co liczyć. Poza tym w branży tej panuje ogromna konkurencja, skutkiem czego jest nieustanne pojawianie się wyrastających niczym grzyby po deszczu propozycji kuszących atrakcyjnymi warunkami. Wskazane jest trzymanie ręki na pulsie i śledzenie promocji.

Wybór jest większy z uwagi na to, że formalności nie trzeba załatwiać stacjonarnie. Możliwość wykupienia polisy OC za pośrednictwem internetu stała się dziś już standardem, a poszukiwanie odpowiedniej oferty ułatwiają specjalne porównywarki OC, np. porównywarka OC Ubezpieczamy Auto. Kierowca wcale nie jest zobligowany do zawarcia umowy z ubezpieczycielem posiadającym stacjonarną siedzibę w miejscu jego zamieszkania. Wykupienie polisy OC online to nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy – firmy ubezpieczeniowe udzielają wówczas rabatów, a dodatkowo honorują dokonanie płatności za pomocą karty kredytowej. Bez względu na cenę polisy zakres gwarantowanej przez nią ochrony jest u wszystkich ubezpieczycieli taki sam. Czy warto zatem przepłacać?

Sprytni płacą mniej

Ponadto sprytni kierowcy płacą mniej. Wiedza na temat tego jak obniżyć OC z powodzeniem sprawdza się w praktyce, ponieważ metod na zmniejszenie kosztów za ubezpieczenia OC jest wiele, o czym można przeczytać m.in.: w artykule "Sposoby na zniżki OC" Bezszkodowa jazda, korzystanie ze zniżek małżeńskich, zakup auta z silnikiem o mniejszej pojemności, dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego, dopasowanie zakresu ochrony do indywidualnych potrzeb, wykupienie pakietu ubezpieczeń itp. – to tylko niektóre z nich. Najważniejsze to znać własne oczekiwania względem polisy OC i kierować się nimi przy wyborze oferty.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.