Wiadomości z Orzesza

Pieluszkowe zapalenia skóry - jak sobie z nim radzić?

  • Dodano: 2016-05-20 12:15

Pieluszkowe zapalenie skóry to jedna z najczęstszych zmian skórnych występujących u malutkich dzieci. Może się pojawić nawet kilkanaście razy w ciągu całego okresu pieluchowania, jednak najczęściej rozwija się między 7 a 12 miesiącem życia.

Jest to stan zapalny skóry, dla którego charakterystyczne są zmiany w postaci rumienia, złuszczającego się naskórka, wysypki, grudek lub nadżerki, zlokalizowane w miejscu przylegania pieluszki

Przyczyny

Przyczyny powstawania pieluszkowego zapalenia skóry mogą być różne. To na przykład pocieranie pieluszki o skórę malca, infekcja grzybicza czy bakteryjna. Każdy przypadek należy przebadać indywidualnie, podjąć odpowiednie leczenie i, oczywiście, wyeliminować czynnik, który szkodzi.

Najczęstszymi przyczynami są:

- zbyt rzadkie zmienianie pieluszek,

- terapia antybiotykowa,

- biegunki (namnażanie się baterii),

- infekcje układu moczowego,

- alergia na pieluchy,

- pocieranie pieluszki o skórę,

- wysokie temperatury,

- pieluszka, która nie przepuszcza powietrza,

- infekcja grzybicza lub bakteryjna,

- zmiana diety.

Czasem pieluszkowego zapalenia skóry zwyczajnie nie da się uniknąć - w końcu wpływają na nie czynniki, nad którymi nie można zapanować. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym da się ograniczyć ryzyko wystąpienia podrażnień.

Pielęgnacja

Odpowiednia pielęgnacja to podstawa. Mycie pupy właściwymi kosmetykami, osuszanie i nawilżanie delikatnymi kremami mogą uchronić dziecko przed przykrymi konsekwencjami.

Czysta woda do mycia bez osuszania od Biolane to kosmetyk, którym bez obaw można myć zarówno dziecko zdrowe (profilaktycznie), jak i dotknięte pieluszkowym zapaleniem skóry. Woda łagodzi różnego rodzaju wysypki, jednocześnie zachowując naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry. Specyfik delikatnie czyści i pielęgnuje. Dodatek rumianku i lilii wodnej sprawia, że skóra staje się bardziej nawilżona.

Równie dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie emulsji leczniczej z oliwy i wody wapiennej (także od Biolane). Kosmetyk czyści i chroni skórę. Formuła składa się w 99% z naturalnych składników, wody wapiennej i oliwy. Dzięki swojej bogatej konsystencji emulsja zostawia filtr ochronny na skórze.

Prócz odpowiedniego mycia, ważne jest też nawilżanie za pomocą balsamów i lekkich kremów. Hypoalergiczny balsam od Beaming Baby to delikatny, a zarazem silnie nawilżający specyfik. W jego formule znajduje się ponad 90% organicznych składników. Ponadto balsam ma certyfikat Organic Food Federation.

Odpowiednie pieluszki

Duży wpływ ma odpowiednie dobranie pieluszek. Te, które zwykle można znaleźć w sklepach, z pewnością nie są odpowiednie dla dzieci ze skórą skłonną do podrażnień. Stworzone ze sztucznych materiałów właściwie nie przepuszczają powietrza. W ich składzie znajduje się bardzo dużo chemikaliów i parabenów, które drażnią delikatną skórę. O wiele lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z pieluszek wielorazowych. Wielorazówki wykonuje się tylko z naturalnych materiałów (konopie, bawełna organiczna, bambus, kukurydza), dzięki czemu są o wiele bardziej przewiewne. Podczas ich produkcji kładzie się też nacisk na niestosowanie substancji, które w jakimkolwiek stopniu mogłyby podrażnić pupę malca.

Dla tych, którym wydaje się, że nie są w stanie odzwyczaić się od jednorazówek, alternatywą mogą być ekologiczne pieluszki jednorazowe. Te łączą w sobie wszystkie zalety jednorazowych i wielorazowych pieluch - są odpowiednie dla delikatnej skóry i jednocześnie nie trzeba ich prać, a tuż po przewinięciu lądują w koszu na śmieci.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.