Wybór akcesoriów samochodowych jest obecnie przeogromny. Większość z nich przekłada się na zwiększony komfort jazdy. Są jednak i takie, które mają zapewnić nam rozrywkę. Należy do nich m.in. telewizor samochodowy. Czy opłaca się w niego zainwestować? Co zrobić w sytuacji, gdy dysponujemy starszym autem, w którym pokładowy system multimedialny jest mocno ograniczony? Sprawdźmy, co warto wiedzieć na temat telewizorów samochodowych.
Telewizor do auta, a prąd
Telewizor samochodowy może okazać się ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza podczas dłuższych podróży. Kto z niego skorzysta? Może to być zawodowy kierowca, który jest zobowiązany do wielogodzinnych postojów czy najmłodsi pasażerowi, nieprzyzwyczajeni do spędzania kilku godzin w aucie. Możliwość oglądania ulubionych bajek z pewnością umili im ten czas. Jednak zanim w ogóle zdecydujemy się na zakup telewizora samochodowego, musimy wiedzieć, że nie każdy dobrze spełni swoją funkcję. Problem może bowiem stanowić napięcie w sieci samochodowej. Małe telewizory do auta ładowane są z zapalniczki samochodowej, która dostarcza prąd o napięciu 12V. W sklepach znajdziemy także modele uniwersalne, które przełącza się pomiędzy różnymi trybami, przy użyciu odpowiedniego zasilacza. Niemniej, lepiej ograniczyć się do mniejszego telewizora, podłączanego do zapalniczki.
Jak umocować telewizor samochodowy?
Sposób mocowania telewizora do auta ma bardzo duże znaczenie dla wygody korzystania, jak i bezpieczeństwa podczas jazdy. Dobry montaż powinien zapewniać stabilność. Telewizor powinien pozostać na miejscu nawet w razie nagłego hamowania. Musi przy tym umożliwiać komfortowe sterowanie, bez przeszkadzania kierowcy czy innym pasażerom. Ponadto, trzeba umieścić go w taki sposób, aby jego przewód można było łatwo odłączyć od źródła zasilania. Co jeszcze jej istotne? Na pewno będzie to kąt widzenia. Po zamontowaniu naszego sprzętu, sprawdźmy jak wygląda obraz z różnych miejsc pasażerskich. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem montaż telewizora na zagłówek. Nie zaleca się za to montować go na desce rozdzielczej. W przypadku pasażerów ciężarowych do wyboru mamy jeszcze inne rozwiązanie: montaż nad przedziałem pasażerskim.
Telewizor samochodowy- parametry
Dobry telewizor do auta powinien zostać wyposażony we wbudowany tuner DVB-T. Tylko taki telewizor może bowiem odbierać i wyświetlać programy telewizji cyfrowej. Obecnie praktycznie wszystkie modele będą spełniać ten warunek. Nie każdy jednak ma funkcję odtwarzania DVD, a z pewnością okaże się ona przydatna. Wówczas sprzęt zyskuje na elastyczności. Podobnie będzie w przypadku ekranu z podświetleniem LED. Zapewniają one oszczędność oraz świetną jakość obrazu. Interesujące modele dostępne są na smartmoto.pl.
Wybierając telewizor do samochodu sprawdźmy także dokładnie jego rozmiar. W tym przypadku większy nie oznacza lepszy. Telewizor powinien być stosunkowo mały, aby nie utrudniał jazdy i nie zabierał przestrzeni w aucie. Jego design nie ma większego znaczenia i zależy jest już od indywidualnych preferencji.