Wiadomości z Orzesza

Telewizor samochodowy - co warto wiedzieć przed zakupem?

  • Dodano: 2018-11-06 11:30

Wybór akcesoriów samochodowych jest obecnie przeogromny. Większość z nich przekłada się na zwiększony komfort jazdy. Są jednak i takie, które mają zapewnić nam rozrywkę. Należy do nich m.in. telewizor samochodowy. Czy opłaca się w niego zainwestować? Co zrobić w sytuacji, gdy dysponujemy starszym autem, w którym pokładowy system multimedialny jest mocno ograniczony? Sprawdźmy, co warto wiedzieć na temat telewizorów samochodowych.

Telewizor do auta, a prąd
Telewizor samochodowy może okazać się ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza podczas dłuższych podróży. Kto z niego skorzysta? Może to być zawodowy kierowca, który jest zobowiązany do wielogodzinnych postojów czy najmłodsi pasażerowi, nieprzyzwyczajeni do spędzania kilku godzin w aucie. Możliwość oglądania ulubionych bajek z pewnością umili im ten czas. Jednak zanim w ogóle zdecydujemy się na zakup telewizora samochodowego, musimy wiedzieć, że nie każdy dobrze spełni swoją funkcję. Problem może bowiem stanowić napięcie w sieci samochodowej. Małe telewizory do auta ładowane są z zapalniczki samochodowej, która dostarcza prąd o napięciu 12V. W sklepach znajdziemy także modele uniwersalne, które przełącza się pomiędzy różnymi trybami, przy użyciu odpowiedniego zasilacza. Niemniej, lepiej ograniczyć się do mniejszego telewizora, podłączanego do zapalniczki.


​Jak umocować telewizor samochodowy?
Sposób mocowania telewizora do auta ma bardzo duże znaczenie dla wygody korzystania, jak i bezpieczeństwa podczas jazdy. Dobry montaż powinien zapewniać stabilność. Telewizor powinien pozostać na miejscu nawet w razie nagłego hamowania. Musi przy tym umożliwiać komfortowe sterowanie, bez przeszkadzania kierowcy czy innym pasażerom. Ponadto, trzeba umieścić go w taki sposób, aby jego przewód można było łatwo odłączyć od źródła zasilania. Co jeszcze jej istotne? Na pewno będzie to kąt widzenia. Po zamontowaniu naszego sprzętu, sprawdźmy jak wygląda obraz z różnych miejsc pasażerskich.​ Najlepszym rozwiązaniem jest zatem montaż telewizora na zagłówek. Nie zaleca się za to montować go na desce rozdzielczej. W przypadku pasażerów ciężarowych do wyboru mamy jeszcze inne rozwiązanie: montaż nad przedziałem pasażerskim.

Telewizor samochodowy- parametry​
Dobry telewizor do auta powinien zostać wyposażony we wbudowany tuner DVB-T. Tylko taki telewizor może bowiem odbierać i wyświetlać programy telewizji cyfrowej. Obecnie praktycznie wszystkie modele będą spełniać ten warunek. Nie każdy jednak ma funkcję odtwarzania DVD, a z pewnością okaże się ona przydatna. Wówczas sprzęt zyskuje na elastyczności. Podobnie będzie w przypadku ekranu z podświetleniem LED. Zapewniają one oszczędność oraz świetną jakość obrazu. Interesujące modele dostępne są na smartmoto.pl.

Wybierając telewizor do samochodu sprawdźmy także dokładnie jego rozmiar. W tym przypadku większy nie oznacza lepszy. Telewizor powinien być stosunkowo mały, aby nie utrudniał jazdy i nie zabierał przestrzeni w aucie. Jego design nie ma większego znaczenia i zależy jest już od indywidualnych preferencji.