Wiadomości / Atrakcje Śląska Orzesze  

Gdzie na grzyby na Śląsku?

  • Dodano: 2022-09-14 14:01:00

Koniec lata i jesień to czas, w którym w lasach roi się od różnego rodzaju grzybów. Czy jednak trzeba wyjeżdżać poza Śląsk, żeby powrócić do domu z koszykiem pełnym trofeów? Nic bardziej mylnego. Śląsk ma do zaoferowania wiele dzikich połaci lasów, w których znajdziesz wszystkie skarby jesieni.

Okolice Katowic

Jeśli mieszkasz w Katowicach, wcale nie musisz wyjeżdżać daleko, żeby znaleźć się na łonie przyrody. Okolice Katowic posiadają rozległe tereny leśne, w których przy odrobinie szczęścia można znaleźć grzyby różnego rodzaju. Jednym z najpopularniejszych kompleksów leśnych jest Dolina Trzech Stawów i rozciągające się dalej Lasy Murckowskie. To rozległy kompleks leśny, który mieści się na terenach Katowic, Tychów i Mysłowic, należący niegdyś do Górnych Lasów Pszczyńskich. 

Miłośnicy grzybów doskonale odnajdą się także w lasach doglądanych przez Nadleśnictwo Katowice, które zawierają w sobie tereny od Panewnik aż do Bierunia i Imielina – do jednostki należą także wspomniane już powyżej Murckowskie. Jak możemy przeczytać na stronie Nadleśnictwa Katowice, łączny zasięg terytorialny jednostki wynosi aż 625,28 km².

Lasy Pszczyńskie i Lasy Rudzkie

Lasy Pszczyńskie to długi pas leśny, rozciągający się pomiędzy Tychami, Mikołowem, Żorami, Pszczyną, Kobiórem i Oświęcimiem. Często używana jest także nazwa Puszcza Pszczyńska, ponieważ teren ten niegdyś stanowił puszczę bogatą w dęby i buki, która jednak ostatecznie została mocno wykarczowana w XIX wieku.

Sama puszcza obejmuje także Lasy Raciborskie, wśród których większa część terenu jest chroniona przez Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Ta część jest bardzo ciekawa pod kątem krajobrazowym i historycznym, i często poleca się ją miłośnikom dwóch kółek, z uwagi na pętlę rowerową, powstałą w ramach  II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego na rok 2021.

Okolice Częstochowy

Okolice Częstochowy to prawdziwa gratka dla wszystkich grzybiarzy, głównie z uwagi na rozciągającą się w okolicach Jurę Krakowsko-Częstochowską, której niezwykły krajobraz przyciąga turystów z całej Polski. Godny polecenia jest także Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą, którego powierzchnia wynosi 38 701 ha. Większą część lasów stanowią tereny podmokłe, a drzewa, występujące w Parku to głównie sosna, ale także olchy, dęby i jesiony.

Warto zaznaczyć, że na terenach parków krajobrazowych dopuszczalne jest zbieranie grzybów na własny użytek, jednak zakazane jest ono na terenach rezerwatów przyrody.

Lasy Lublinieckie

Jednym z najpopularniejszych kompleksów leśnych na Śląsku są lasy lublinieckie, które rozciągają się na terenie województw śląskiego i opolskiego. Lasy należą do Nadleśnictwa Lubliniec i zawierają w sobie zarówno rezerwaty, jak i parki krajobrazowe, czy też tereny niechronione. Do kompleksu Lasów Lublinieckich należy również wspomniany powyżej Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą. Znajdziemy tutaj wiele tras rowerowych, a spacerując po lasach nacieszyć się możemy dużą różnorodnością drzewostanu – od sosny i modrzewia, po buki, świerki, jawory, brzozy, buki, jesiony i wiele innych.

Kiedy na grzyby?

Choć grzybobranie kojarzy się głównie z jesienią, wytrawni grzybiarze są w stanie udokumentować, że pierwsze okazy znajdują oni w lasach nawet na początku lata. Prawdziwy wysyp grzybów zaczyna się jednak zazwyczaj w połowie lub pod koniec września i trwa aż do pierwszych przymrozków, które zazwyczaj nadchodzą pod koniec października. Wszystko jednak zależy od pogody. Jeśli będziemy mieli w tym roku prawdziwą polską złotą jesień, grzybobranie powinno być udane.


Źródło: fot. Pixabay