Ważna sesja Rady Miejskiej Orzesze. Radni zdecydują m.in. o absolutorium dla burmistrza

Czas czytania: 7 min.

XXVI Sesja Rady Miejskiej Orzesze odbędzie się w czwartek, 25 czerwca o godz. 15:00. Obrady zaplanowano w sali Urzędu Miejskiego w Orzeszu.

Podczas sesji radni zajmą się m.in. raportem o stanie gminy, udzieleniem wotum zaufania Burmistrzowi Miasta Orzesze, a także procedurą absolutoryjną za 2025 rok. W porządku obrad znalazły się również projekty uchwał dotyczące budżetu, Wieloletniej Prognozy Finansowej, planowania przestrzennego, komunikacji oraz oświaty.

XXVI Sesja Rady Miejskiej Orzesze. Początek obrad o godz. 15:00

Sesja rozpocznie się od spraw organizacyjnych, w tym stwierdzenia prawomocności obrad, wskazania protokolanta oraz powołania Komisji Uchwał i Wniosków. Następnie radni będą mogli zgłaszać wnioski dotyczące zmian w porządku obrad.

W planie znalazło się także przegłosowanie ewentualnych zgłoszonych i nieuwzględnionych poprawek do protokołu z poprzedniej, XXV Sesji Rady Miejskiej.

Raport o stanie gminy i wotum zaufania dla burmistrza

Jednym z ważniejszych punktów sesji będzie debata nad raportem o stanie gminy. Po jej zakończeniu radni zagłosują nad projektem uchwały w sprawie udzielenia wotum zaufania Burmistrzowi Miasta Orzesze.

To coroczny element pracy samorządu, podczas którego omawiane są działania podejmowane przez gminę oraz najważniejsze obszary jej funkcjonowania.

Absolutorium za 2025 rok. Radni ocenią wykonanie budżetu

W dalszej części sesji zaplanowano procedurę absolutoryjną. Radni rozpatrzą sprawozdanie z wykonania budżetu, sprawozdanie finansowe oraz informację o stanie mienia gminy.

Podczas obrad odczytany zostanie również wniosek Komisji Rewizyjnej oraz opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczące sprawozdania z wykonania budżetu i wniosku w sprawie absolutorium.

Radni będą głosować nad uchwałami dotyczącymi:

  • rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta Orzesze za 2025 rok,
  • udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta za 2025 rok.

Budżet, WPF, plan zagospodarowania i przystanek przy DW925

W porządku obrad znalazł się także pakiet uchwał dotyczących bieżącego funkcjonowania miasta. Radni zajmą się m.in. projektem uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Orzesze w zakresie zmian obszarowych.

Pod głosowanie trafią również uchwały dotyczące zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Orzesze na lata 2026–2040 oraz zmian w budżecie Miasta Orzesze na 2026 rok.

Jednym z punktów będzie także projekt uchwały w sprawie wskazania wstępnej lokalizacji nowego jednostronnego przystanku komunikacyjnego przy drodze wojewódzkiej DW925, przy ul. Rybnickiej na terenie Orzesza.

Uchwały dotyczące oświaty i wynagradzania nauczycieli

Radni rozpatrzą również projekty uchwał związane z oświatą. Wśród nich znalazły się dokumenty dotyczące regulaminu wynagradzania nauczycieli, a także zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dyrektorom, wicedyrektorom oraz nauczycielom pełniącym inne funkcje kierownicze.

W porządku obrad ujęto także projekt uchwały określającej tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dla wybranych nauczycieli zatrudnionych w placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Orzesze.

Sesję zakończy punkt dotyczący zamknięcia obrad.

Dodaj komentarz

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe