Wiadomości z Orzesza

Doszło do kradzieży w dzielnicy Zawada na Orzeszu

  • Dodano: 2023-08-01 07:15, aktualizacja: 2023-08-01 07:30

W miniony weekend policjanci z Orzesza otrzymali zgłoszenie kradzieży z włamaniem do jednego z domów w dzielnicy Zawada. Policja apeluje: jeżeli zobaczysz nieznajomego próbującego otwierać drzwi lub okno u sąsiada - dzwoń na numer alarmowy 112 i poinformuj najbliższą jednostkę Policji. Dzisiaj pomożesz Ty - jutro pomogą Tobie!

Okoliczności włamania 

Do włamania doszło z soboty na niedzielę (29/30 lipca) przy ulicy Szkolnej w Orzeszu. Sprawca wybił szybę w oknie kuchennym i dostał się do środka domu, skąd zabrał, między innymi gotówkę i biżuterię. W związku z tym Policja apeluje do mieszkańców powiatu mikołowskiego o zwrócenie uwagi zarówno na mienie własne, jak i również okolice domów swoich sąsiadów oraz reagowanie na sytuacje, które są dla nas niepokojące np. włączony alarm antywłamaniowy, obce, podejrzanie zachowujące się osoby lub zaparkowane samochody. 

Nie ryzykuj niepotrzebnie

  • Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii, aby nie kusić złodzieja, warto zdeponować je w banku.
  • Zapisz marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (telefon, laptop, kamera, aparat fotograficzny, itp.). Te, które nie posiadają numerów, oznacz swoimi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia, sporządź dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, zegarki, antyki, itp.) - w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością.
  • Zamontuj system alarmowy, który w znacznym stopniu zniechęci sprawcę do działania i włączaj go zawsze na noc i gdy wychodzisz z domu.
  • Równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi, itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.

Co należy zrobić, gdy staniemy się ofiarą włamania?

Policjanci bardzo wnikliwie prowadzą każdą zgłoszoną sprawę. Dużym utrudnieniem jest jednak brak świadków i czas, który upływa od zdarzenia do zgłoszenia przestępstwa. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje szanse na wykrycie sprawcy. Dlatego, gdy staniemy się ofiarą kradzieży lub włamania niezwłocznie wezwijmy na miejsce Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy starajmy się niczego nie dotykać, nie sprzątać, ani nie przeglądać swoich rzeczy, aby ustalać co zginęło - w ten sposób możemy zatrzeć ślady pozostawione przez włamywacza.


Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Orzesze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również